логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Навистина свештена и сепразнична е оваа спасителна ноќ и светлозарна, на светлоносниот ден на Воскресението – предвозвесница; во неа вечната Светлина од гробот плотски на сите им изгреа.

Многубројни се делата што си ги сотворил, Господи Боже мој, чудесата Твои, и нема никој кој ќе се уподоби на Тебе во однос на размислите Твои; возвестував и говорев за низ, умножени беа над секаков број! Овој псаломски восклик на боговидецот Давид, светиот цар и пророк, денеска го глаголат со восторг и нашите усни, затоа што Господ сотвори големо дело на милоста Своја кон нас, удостојувајќи нè не само да се поклониме, ами и да отслужиме Божествена Евхаристија на ридот Голгота – на самото место од каде што Распнатиот го прегрна светот од Крстот во љубовна прегратка и од каде што, проливајќи ја Својата пречесна и животворна крв, прошка и спасение му излеа на човечкиот род.

На ова велико Божјо удостојување му претходеше средбата на нашиот возљубен Старец и Игумен на Свештената Бигорска Обител, Епископот Антаниски г. Партениј, со Блаженејшиот Ерусалимски Патријарх г. г. Теофил во седиштето на Сионската Црква, непосредно до сесветиот Гроб Господов. Имено, со благослов на нашиот возљубен Архиепископ, Неговото Блаженство г. г. Стефан и на нашиот многупочитуван надлежен архиереј и свет владика, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот г. Тимотеј, Старецот Епископ Партениј, со дел од Братството, веќе неколку дена се наоѓа на свештено поклонение во „Градот на Великиот Цар и Бог наш“ – Ерусалим. Вчера тој го посети Блаженејшиот Патријарх, пренесувајќи му го писмениот братскиот поздрав од нашиот почитуван Архиепископ, со замолницата да благослови учество во литургиските свештенодејствија по Светите Места. Претстојателот на Ерусалимската Црква отворено и радосно го даде својот благослов за служење, особено изразувајќи го своето задоволство поради фактот што Охридската Архиепископија веќе се наоѓа во канонско и богослужбено единство со сета православна екумена, по одлуката на Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј и на неговиот Синод од 9 мај оваа година и по помирувањето со братската Црква на Србија.

Еден од многуте благодатни плодови на овие настани и на мудрата и еклисиолошки единствено исправна насоченост кон првопрестолната Мајка Црква, Вселенската Патријаршија, од страна на нашиот свет Архиепископ и на Светиот наш Синод, беше и синоќешното литургиско учество на нашиот Старец, г. Партениј и на нашите браќа: архимандритот Доситеј, јеромонасите Кирил и Анатолиј и канонархот и типикар Аверкиј на бдението во свештениот параклис на Голгота, во храмот на Воскресението Христово. Имено, со благослов на Блаженејшиот Патријарх, Старецот сослужуваше на Божествената Евхаристија со Архиепископот на Мадаба, г. Аристовул, од Ерусалимската Патријаршија, а освен нашите браќа јеромонаси, на Литургијата земаа учество и уште неколку свештенослужители од Ерусалим, Грција и Романија.

Овој свештен настан е навистина историски, затоа што за првпат во поновата историја на сесветата Охридска Архиепископија, нејзин архијереј и клирици сослужуваа во Храмот на сеславното Христово Воскресение во Светиот Град на мирот. Тоа е голем и скапоцен благослов за сите нејзини членови.

Чувствата што ги доживуваат верниците кога застануваат пред Бога на страшната Голгота, се несомнено лични за секого. Воедно, тие се толку силни и трогателни, што човечки јазик просто не може да ги изрази. Молитвите, покајанието, солзите, таговната радост и радосната тага… – сето тоа го принесува човек таму каде што Господ Исус Христос воздивна: „Се сврши!“  И кога ја наведна главата, го предаде духот (Јован 19,30).

Спомни си за нас, Господи, од Твојот сечесен Крст и удостој нè и нас, грешните и последните, со зборовите што му ги кажа на благоразумниот разбојник, распнат заедно со Тебе на Голгота: Вистина ти велам: денес ќе бидеш со Мене во рајот! (Лука 23,43)

 

 Извор:

https://bigorski.org.mk/vesti/bogosluzhbi/istorisko-sosluzhenie-na-golgota-vo-erusalim/?fbclid=IwAR0l8Eu4sz-5DNg40_h-bZLBbxCCRzuJeylbBxeDkb18n-BReHN5EbJ17iM

 

 

 



Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

« »