логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

23/11/2020
 

Сестро

на монахиња Атанасија

 

Ден кој не ти краси облека
само наметка на себе опаша,
сестро - служба доаѓа.

Поминаа снегови
во зима вијулици,
лето, од сонце жеги,
сестро – служба заврши.

Налани во опинци претвори
боси нозе со волнени чорапи
сестро – ветришта имаа свои патеки.

Завивање волчјо од далечина,
звуци кои немаат непријателства
сестро – таму ти се одметна.

Напушти натокменост гратска
остави згриженост општежителна
сестро – во пустина се одметна.

Учтивост се изгуби во правила
но во срце љубов остана,
мисла неподелена
за секого место да има,
сестро – надмина многумина.

Врагот те сретна крај бунар вода
мисли во кофи испушти,
пеперутка златокрила прозбори
сестро – од стадо не се двои.

Сега,
изгрејсонце залез свој здогледа
но смелост твоја страв покажува,
кој коски мои допира
сестро - не се плаши од сенката.

Привиј се за посестрима
тоа е – секоја наша молитва,
жртва на Бога угодна
за тебе плетиме крила.

Жарје над глава нека останат
ако литургии престанат,
љубов тебе те обвиткува
сестро – ликот твој во нас не замира.

Ќе тече рекава
во круг ќе те обвиткува,
не те пушта тајфава –
сестри твои довека,
сестро – ти си дел од душава.

Расни сега да пораснеш
во стадото на вечноста
и за нас збор да не прозбориш
бидејќи не те симнавме од устава
сестро – ќе останеш мила довека.

Не чекај, не исчекувај,
време нема ни сила ни должина
она што е големина
сестро – тоа е љубовта за тебе,
која не поминува.

 

На ден 23.11 2020 година се упокои во Господа монахиња Атанасија, настојателка на манастирот Свети Атанасиј Велики - Журче

Господи подај ѝ Царство Небесно.


Извор: https://www.manastirslepche.mk/novost/so-svetiite-upokoj-ja-hriste-dushata-na-monahinja-atanasija/


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »