логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Денес, со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, во просториите на манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, Струмица, се одржа промоција на книгата за деца „Венец на светоста“ од рускиот автор д-р Дмитриј Авдеев.


По тој повод беше организирана и изложба на која беа изложени сите цртежи што специјално ги изработија децата од училиштата во Струмица, а кои поради ограниченоста на бројот на страници не беа опфатени во книгата.

На сите деца им беа поделени благодарници за активен придонес во детската книга и за учество во изложбата.

Специјално за изложбата авторот испати писмо од Москва, во кое им се обрати на децата:

 
„Христос воскресна! Навистина воскресна!

Мили деца!

Во рацете ја држите книгата над која и самите работевте. Од сè срце ви благодарам за тој богоугоден труд! Ние со вас сме многу среќни луѓе. Ќе прашате: зошто? Затоа што имаме големо богатство – светата Православна вера. Нашата вера е вистинска и спасителна. Ние пред Бога имаме мноштво свети застапници. Тоа се нашите помошници и молитвеници за нас. Ги нарекуваме уште и свети Божји угодници. Светителите ги слушаат нашите молитви и ги вознесуваат кон Престолот Божји. И тоа лесно можете да го забележите. Само обратете му се на некој светител, помолете му се со цела душа и помошта сигурно ќе дојде. Детските молитви му се посебно угодни на Бога и на Неговите светители. Тие се вознесуваат на Небо како благопријатен мирис.

Мили деца, Бог нека ве чува! Чувајте ја Православната вера како најголемо богатство! Читајте за животот на светителите и обраќајте им се во своите молитви. Книгата, во која влегоа и вашите прекрасни цртежи на светителите, нека ви биде помошник на тој пат.

Искрено му благодарам на секого од вас поединечно. И на децата, чии цртежи не влегоа во оваа книга. Голема благодарност до сите!

Му благодарам на Владиката, митрополитот Наум, кој го благослови овој проект. Им благодарам на вашите учители, на преведувачот, на отец Димитар од манастирот Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, и на сите што учествуваа во издавањето на оваа книга.

Мили деца, ви посакувам крепко здравје, успеси во учењето и сè најдобро!“

           
    Дмитриј Авдеев

      Москва, 14.04.2018

Извор: МПЦ-ОА

 

 Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »