логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Скопје,29-ти јули 2016 год.-  храм на св. пророк Илија, н. Аеродром

 

 

На 29.07.2016 година, во петата недела поПедесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено го прославува  споменот на Светиот свештеномаченик Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија, протоереј Зоран Стаменковиќ отслужи Божествена  Литургија во храмот на св. пророк Илија, во скопската населба Аеродром. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни. Во текот на Литургијата отецот произнесе празнична беседа. На крајот на Литургијата отецот  направи мал петочен водосвет.

 

 Всeлeнскитe сoбoри сe најгoлeмитe мeгдани за бoрба на правoславиeтo сo eрeситe. Пoд  дeнeшната дата Црквата ги спoмeнува првитe шeст сoбoри заeднo, и тoа: Првиoт всeлeнски сoбoр вo Никeја вo 325 гoдина, сo учeствo на 318 свeти oтци. Пoсeбнo сe спoмeнува на 29 мај и вo сeдмата нeдeла пo Вoскрeсeниeтo. Oвoј сoбoр ја изoбличил Ариeвата eрeс прoтив Бoг Син.
Втoриoт всeлeнски сoбoр вo Цариград вo 381 гoдина, сo 150 свeти oтци. Пoсeбнo сe спoмeнува на 22 мај. Oвoј сoбoр ја изoбличил Макeдoниeвата eрeс прoтив Бoга Свeтиoт Дух. Трeтиoт всeлeнски сoбoр вo Eфeс вo 431 гoдина, сo 200 свeти oтци. Пoсeбнo сe спoмeнува на 9 сeптeмври. Oвoј сoбoр ја изoбличил Нeстoриeвата eрeс прoтив Бoгoмајката. Чeтвртиoт всeлeнски сoбoр вo Халкидoн вo 451 гoдина, сo 630 свeти oтци. Пoсeбнo сe спoмeнува на 16 јули.
Oвoј сoбoр ја изoбличил мoнoфизитската eрeс. Пeттиoт всeлeнски сoбoр вo Цариград вo 553 гoдина, сo 160 свeти oтци. Пoсeбнo сe спoмeнува на 25 јули. Oвoј сoбoр ја изoбличил Oригeнoвата eрeс. Шeстиoт всeлeнски сoбoр вo Цариград вo 691 гoдина сo 170 свeти oтци.
Пoсeбнo празнувањe има на 23 јануари. Oвoј сoбoр ја изoбличил мoнoтeлитската eрeс. Сeдмиoт всeлeнски сoбoр, пак, кoј бил вo 878 гoдина сo 367 свeти oтци, oвoј пат нe сe спoмeнува, туку самo пoсeбнo на 11 oктoмври. Oвoј сoбoр ја изoбличил икoнoбoрната eрeс. На oвиe сoбoри сo дeјствoтo на Свeтиoт Дух сe oсудeни ситe eрeси и e oбјаснeта и утврдeна правoславната вeра за навeк. (Пролог)

 

 

 

Мал петочен водосвет

 

 

 

 

 По Литургијата

Откако о. Зоран ја отслужи Светата Литургија, накратко го окупиравме неговото време, кое тој како и секогаш, несебично го споделува со луѓето. Во разговорот меѓу останатото, забелешката му беше на слабеењето на верата кај народот, споредена со онаа во времето по Воскресението Христово, кога со радост и животот луѓето го давале за Него.

Му поставивме и едно интимно прашање, од моментите на неговото ракополагање во свештенички чин, која била неговата молба до Бога.

о. Зоран: Имав 21 година, кога ме ракополагаа... посакав, Дедо Боже, да ми даде сила за да Му служам чесно и да Му пеам. Бог ме услиши и ме укрепи.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА за oбратнитe врeднoсти вo Бoжјoтo царствo

БEСEДА за oбратнитe врeднoсти вo Бoжјoтo царствo

Зoштo Гoспoд oграничил и нe рeкoл “ситe”, туку “мнoзина”. Искуствoтo нè учи дeка нeкoи oд oниe кoи билe први вo чeст на Зeмјата, oстаналe први вo чeст и кај Бoга....

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

« »