логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИ ВО СТРАСНАТА И СВЕТЛАТА СЕДМИЦА ЗА ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО (ВЕЛИГДЕН) 2016 ГОДИНА
Сабота, 26 Март 2016 00:00

-Страсна седмица:

25, 26, 27 АПРИЛ – Велики Понеделник, Вторник и Среда

07:30 часот – Утрена, Часови и Божествена литургија на Предосветените дарови.

17:00 часот Последование Жениху.

Veliki.Cetvrtok5.jpg

28 АПРИЛ – Велики Четврток

09:00 часот – Литургија на свети Василиј Велики со Вечерна. Неговото Блаженство ќе богослужи во храмот „Св. вмч. Димитриј.“ По светата Литургија ќе се изврши Света тајна Елеосвештение во сите храмови.

18:00 часот – читање на 12 евангелија за Христовите страданија. Неговото Блаженство ќе богослужи во Архиепископскиот соборен храм „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

29 АПРИЛ – Велики Петок

08:30 часот – Царски часови со Велика вечерна.

Околу 10:00 часот – изнесување на Светата Плаштаница. Неговото Блаженство ќе богослужи во храмот „Св. Петка“ – н. Црниче.

18:00 часот – Оплакување на Спасителот Господ Исус Христос. Неговото Блаженство ќе богослужи во Архиепископскиот соборен храм „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

30 АПРИЛ – Велика Сабота

09:00 часот – Света Василиева Литургија со Вечерна. Неговото Блаженство ќе богослужи во храмот „Св. Наум Охридски“ – н. Радишани.

23:00 часот – Полуноќница. По опходот околу Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ и објавата на Христовото Воскресение, продолжува Утрената и Света Златоустова Литургија.

01 МАЈ - Воскресение Христово - ВЕЛИГДЕН

09:00 часот, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан ќе богослужи Воскресна Литургија во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

11:00 часот – Второ Воскресение, со читање на Евангелието на повеќе јазици – Едноцрквие во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

-Светла седмица:

02 МАЈ – Воскресение Христово, втор ден

09:00 часот – Неговото Блаженство ќе богослужи во храмот „Св. Петка“ – н. Црниче.

03 МАЈ – Воскресение Христово, трет ден

09:00 часот – Неговото Блаженство ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ – Центар.

06 МАЈ – Свети вмч. Георгиј - Ѓурѓовден; Источен петок (Балаклија)

09:00 часот – Неговото Блаженство ќе богослужи во храмот „Св. вмч. Георгиј“ – с. Трубарево.

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

Извор: Скопска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »