логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Рим: Повеќе од 300 илјади луѓе протестираа

против легализацијата на истополовите „бракови“
206862.p.jpg
23 јуни 2015 лето Господово

Не се сите за евросодомот: саботата на 20 јуни стотици илјади жители на Италија и други европски земји притекнаа во Рим206862.p.jpg да земат учество во демонстрациите против можната легализација на истополовите „бракови“ и воведувањето на предметот „Теорија за половите“ во школските програми.

Бројката на собрани демонстранти на римскиот плоштад „Сан Џовани“, според различните оценки достигнуваше од 300 илјади до 1 милион луѓе.

Учесниците во демонстрациите во своите раце носеа транспаренти со пароли „Семејството го спасува светот“ и „Да ги заштитиме нашите деца“, изразувајќи го на тој начин својот протест против намерата на италијанскиот Премиер Матео Ренци, да го внесе во Парламентот „предлог- законот за граѓански заедници“.

Апелот упатен до Италија, за таа „да не биде во чекор со своите западноевропски соседи во прашањето околу геј – браковите, се интензивира откако во минатиот месец поголемиот дел од жителите на Ирска гласаа на референдум за признавање на таквите „бракови“.

Во меѓувреме, активистите предупредуваат дека на Премиерот на Италија М. Ренци, и на лидерот на левоориентираната „Демократска партија“, ќе им биде многу тешко да си најдат сојузници среде политичките сили, земајќи го во предвид огромното влијание на свештенството на Римо-католичката Црква, која се залага за поддржување на традиционалното семејство, врз политичката класа во земјата.
„Ние бараме почит кон традиционалното семејство и кон сите што се ориентирани на традиционалниот брак. Исто така, остро ги осудуваме обидите за мешање во школските програми насочени кон уништување на половиот идентитет на децата“, изјави Масимо Гандолфини, претставник на комитетот „Да ги заштитиме нашите деца“

206861.p.jpgВо своето обраќање, лидерот на партијата „Лига на северот“ Матео Салвини на својот facebook профил напиша срдечна честитка „до сите мајки и татковци собрани во Рим на мирен марш во име на иднината на нивните деца“.

Во меѓувреме, Винченцо Брана, претседател на Асоцијацијата за правата на хомосексуалците „Bologna Arcigay“, излезе со политичка изјава, замерувајки дека „денес е светскиот ден на бегалците... и нивните проблеми сериозно влијаат врз сите нас. Оние кои во овој ден излегоа на улиците и зборуваат за други нешта, покажуваат дека живеат на друга планета. И јас би препорачал да ги остават нив на таа планета“.

Италијанската Влада се надева дека веќе до крајот на јули 2015 год предлог законот за легализација на истополовите „граѓански заедници“ ќе биде усвоен.

Извор: Православие.ру

Преземеноод: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

БEСEДА  за двoјната сила на тајната брак

БEСEДА за двoјната сила на тајната брак

Гoлeма e тајната вo тoа штo чoвeкoта гo oстава свoјoт таткo и свoјата мајка и сe прилeпува кoн свoјата жeна. Самиoт апoстoл, кoј сe вoзвишил дo трeтoтo нeбo и видeл...

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Фактот за Неговото Воскресение, Вознесението и испраќањето на Светиот Дух врз Апостолите е потврден и потпишан со крвта, телесна и духовна, на безбројните Маченици. Сите тие не умреле за некаков...

 протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

За разлика од Воскресението, Христовото Вознесение многумина го виделе, кога тоа се случило. Така било, зашто верата кај многумина веќе созреала за ова божествено созерцание. А така било и заради...

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Во оваа нова состојба се чини дека смртта и болката имаат позитивно значење, како другата кожна облека со која Бог ги облекол Адам и Ева кога го напуштиле рајот за...

Ереј Игор Острески: Слепиот

Ереј Игор Острески: Слепиот

Зборувајќи за растот на верата во Бога во човековата душа и за нејзиното значење во животот на луѓето, нашиот Спасител вели: „Ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Благодатта на Светиот Дух Господ, од часот на нашето Крштение се наоѓа внатре во нашето срце. Но, не е доволно само да сме крстени во Црквата, па да се подразбира...

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. Зашто, големо е делото твое да покажеш дека нема избрани јазици за проповед на Големината Негова, туку дека најдобар јазик за...

 Митрополит Струмички Наум: Неделата на раслабениот (22.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Неделата на раслабениот (22.05.2021)

За симболиката на крајот на Новиот Завет ни говори Апостолот Павле: „во последните денови ќе настанат времиња тешки. Зашто луѓето ќе станат среброљупци, горди, хулители, неблагодарни, неправедни, непомирливи, клеветници, невоздржливи,...

« »