логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Скопје, 17-ти мај 2015 год.- храм на св. пророк Илија

 

  За чедата Божји Александар и Станка, кои сега се соединуваатат во брачна заедница и за нивното спасение, на Господа да се помолиме.

- За да биде благословен овој брак, како на оној во Кана Галилејска на Господа да се помолиме.

Господи помилуј

Боже пречисти и Создателу на секоја твар, ти по Своето човекољубие си Ги изменил во жена реброто на на нашиот праотец Адам, си Ги благословил и си рекол: „плодете се и множете се и господарете со земјата“, и со соединувањето си направил од двајцата еден: „затоа ќе го остави човек таткото свој и мајката своја и ќе се прилепи кон жената своја и обата ќе бидат едно тело“ и “Бог што  составил човек да не разделува“...

Сам Ти Владико Пресвети прими ја молбата на нас, рабите Твои, и како таму, така и овде дојди невидливо со застапништвото Твое, благослови го овој брак и подај им на чедата Твои Александар и Станка мирен живот, долговечност, целомудрие, заемна љубов во мирна заедница, долговечно потомство, во децата благодат и невенлив венец на славата.

 

Во Неделата на Слепиот, кога Македонската православна црква-  Охридска архиепископија, молитвено го прославува споменот на светата маченичка Пелагија Тарсиска  , во храмот на свети пророк Илија, во скопската населба Аеродром,старешината на храмот, свештеникот Бранислав Стојанчов, во сослужение на свештеникот Златко Малинов, протоереј Зоран Стаменковиќ и ѓаконот Гоце Постолски   отслужи Божествена Литургија. Во текот на Литургијата, се соединиа во брачна заедница Александар и Станка.   Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.На певницата молитви кон Бог упатиа членовите на прекрасниот хор Хармосини.

 

 

 

 Преминпортал (П.Р/К.Т.)

 

 Се најубаво од Бог.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Словото на пастирското расудување и човекољубие дозволува, па дури и наложува практикување на подвигот, под услов подвигот да не се сведи на еден вид седатив, туку да го задржи карактерот...

БEСEДА  за нeизмeрната Христoва љубoв

БEСEДА за нeизмeрната Христoва љубoв

Христoвата љубoв штo гo надминува сeкoe знаeњe! Нe oд Бoжјиoт разум, туку oд чoвeчкиoт разум, пoмрачeн и oзлoбeн oд грeвoт. Бидeјќи Бoжјиoт разму e рамeн на Бoжјата љубoв и ниeднo...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

« »