логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Goran Taseski

РАСПОРЕД ЗА БОГОСЛУЖБИ ПРИ ХРАМОТ„ СВ. ВМЧ. ГЕОРГИ ПОБЕДОНОСЕЦ “ -
КРИВИ ДОЛ ЗА МЕСЕЦ МАРТ / од 16до 30/ НЕДЕЛА-15/02-/ Крстопоклона/ свешт.- мч.Теодот Киринрјски; преп.
Агатон; / почеток во 07.30ч.утринска во 08.30ч.
литургија(Василиева) /

СРЕДА- 18/05- св. мч. Конон Исавријски; преп. Марко Подвижник;
/во 07,30ч.: Великопосни часови, изобразителна
и Предосветена Литургија/

ПЕТОК – 20/07 - св.7свешт.-мч. Херсонски;преп. Павле Препрости; /во 07,30ч.- Великопосни часови,изобразит. и Предосветена Литургија
Во 17,00ч. повечерие со Акатист/

НЕДЕЛА -22/09- /св.Јован Лествичник/ св. 40 мч-ци во Севастија; св. 40
Битолски преп.мч-ци; / почеток во 07.30ч.утринска во 08.30ч.
литургија(Василиева) /

СРЕДА-25/12- св. Григориј Двоеслов; св. Симеон Нов Богослов;
/БДЕНИЕ ПОЧЕТОК 16ч. : Читање на великиот канон на
св. Андреј Критски, потоа во 18ч. : 9-ти Великопосен час,
изобразителна и Предосветена Литургија

ПЕТОК-27/14 - преп. Бенедикт Нурсијски/ СЛУЖБА НА АКАТИСТОТ //БДЕНИЕ почеток во 21ч. : понношница, утрена со Службата на Акатистот,
литургија (Златоустова)/

НЕДЕЛА-30/17-/на св. Марија Египетска/св.мч. Агатангел Битолски;
/ почеток во 07.30ч.утринска во 08.30ч.
литургија(Василиева)

+ + + Благодатта Божја со сите вас - од свештенослужителот при
храмот о. Горан Тасески email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
ЗА ЦРКВАТА
...Христос книги не оставил, но оставил живо општество, жива заедница којашто се нарекува Црква, заедница која Него лично го познава. Велам: познава, а не само познавала. Од столетие во столетие сите оние кои станале верници, на овој или оној начин Го сретнале Христа, можат да ги повторат зборовите на апостол Јован, упатени кон нив во едно од своите Посланија: „Ние ви говориме за тоа што виделе нашите очи, што што допреле нашите раце, што слушнаа нашите уши“.
Ние говориме за тоа дека за нас реалноста е апсолутна и несомнена затоа што – таа е во границите на нашето искуство. И така тоа продолжува од столетие во столетие со неизмерен број луѓе. И треба да запомниме дека Црквата – е заедница која што е соединета, како што се вели во катехизисот, не само преку заедница на таинствата, догматската вера, обредите. Сето тоа, секако, го има во Црквата и се манифестира како нејзин составен дел, но срцевината на Црквата е поинаква. Тоа е – средба лице во лице со Христос. Таа средба може да биде потресна, може да се случи постепено, одвај забележително, но секогаш е должна да постои за човекот да може да каже : „ јас – сум верник“. / извадок од книгата Степени од епископ Сурошки Антониј која се спрема за печатење на македонски јазик/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »