логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Денес  отец Гаврил, игумен на манастирот на св. Прохор Пчински, Донибрук, Аватралила доби награда за Денот на Австралија за неговата мисија во Австралија од Министерот за Одбрана Kevin Andrews.

Исто така, отец Гаврил е спомнат во официјалниот говор на премиер на Австралија, Tony Abbott.

ЧЕСТИТО ОТЕЦ ГАВРИЛ

https://www.youtube.com/watch?v=60k739mhtkw&feature=youtu.be

+++

 

 

Бигорски манастир:

Се радуваме за наградата на нашиот брат, игуменот Гаврил, кој со пожртвувана христијанска љубов неуморно работи за придобивање на душите за Христа во Австралиската земја. Оваа награда е една потврда за големата мисија која о. Гаврил ја спроведува за да ја претстави во најубава светлина нашата Света Македонска Православна Црква. Се радуваме и на Австралиската Влада која ги забележува трудовите на луѓето и ги наградува добрите дела.

Нашиот Старец, архимандрит Партениј и нашето братство и сестринство му ја честитаат оваа награда, просејќи молитви од Бога, за Он постојано да го поткрепува со Својата благодат и да му ги обновува силите за извршување на уште повеќе добри дела.

Од уредниците

+++

 Првиот македонски монах во Австралиско-новозеландската епархија, отец Гаврил добил награда за денот на Австралија, за неговата мисија во Австралија, од Министерот за одбрана Кевин Ендрјус. Ова признание добива уште повеќе на тежина ако се знае дека отец Гаврил е спомнат во официјалниот говор на премиерот на Австралија, Тони Абот, по повод доделувањето на наградите за 20 годишнината од Денот на премиерот.

- Ние ги подржуваме сите членови на заедницата, како што е примерот со Отец Гаврил, за неговото служење во локалната епархија. Тој обезбеди 400.000 кои што беа наменети во хуманитарни цели. Со вакви примери докажуваме дека основната насока на нашата земја е не тоа што мора да го направиме, туку тоа што ќе избереме да правиме. Не тоа што го правиме за нас, туку тоа што го правиме за другите.

Отецот Гаврил, после покојниот архиепископ Михаил е вториот клирик на МПЦ кој добива меѓународно признание.

 

Извор: sitel.com.mk

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »