логоFacebookTwitterYouTubeeMail

06/ 24- вторник- БАДНИК; св,мч-ца Евгенија; / во 07.30ч. Царски Часови 08.15ч.Вечерна со Божествена литургија Василиева/
Соопштение: на овој ден во 10ч . се организира собор од дечиња на централниот градски плоштад за оттаму со свечена литија , пееќи песни за празникот на Рождеството Христово , да се упатат кон Соборниот храм св. Климент, таму ќе бидат примени од Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан.

 


ЗА ЈАНУАРИ / ОД 01 ДО 15/ 2015-то ЛЕТО ГОСПОДОВО


02/20- петок –св. Игнатиј Богоносец ; св. Јован Кронштадски / 07. 30 ч. Утринска во 08.30ч. Божествена литургија /

04/22- недела- св. вмч-ца Анастасија;/ 07.30ч. утринска во 08.30ч.Божествена литургија/

05/23- понеделник- св. Наум Охридски Чудотворец; /07.30 ч. Утринска во 08.30ч. Божествена литургија /

06/ 24- вторник- БАДНИК; св,мч-ца Евгенија; / во 07.30ч. Царски Часови 08.15ч.Вечерна со Божествена литургија Василиева/

Соопштение: на овој ден во 10ч . се организира собор од дечиња на централниот градски плоштад за оттаму со свечена литија , пееќи песни за празникот на Рождеството Христово , да се упатат кон Соборниот храм св. Климент, таму ќе бидат примени од Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан.

07/ 25- среда- РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО /07, 30 празнична утрена 08.45.Божествена Литурргија Златоустова/

08/26- четврток – втор ден од празникот; Собор на Пресвета Богородица / 07.30 утрена а потоа литургија/

09/27- петок- трет ден од празникот; св. првомч. и архиѓак. Стефан / 07.30утрена а потоа литургија/

11/29- недела- св. маченици младенци пострадани во Витлаем од Ирода. / 07.30 утрена во 08.45ч. литургија/

14/ 01- среда- Обрезание Господње; св. Василиј Велики; Почеток на новото лето Господово 2015-то/ 07. 30ч. Утрена во 08.45ч. литургија Василиева/

+++
ХРИСТОС СЕ РОДИ! Браќа и сестри да го прославиме овој торжесввен настан со радост , та да ги поцрпиме благодаттните дарови кои произлегуваат од него, мирот во срцата и добрата волја, нека бидат присутни во нас и така да ги градиме сите наши дела овде на земјата за да влеземе во вечната незалезна радост во Царството Небесно . Љубовта мирот и радоста да ви се умножат и во ова лето Господово 2015-то и Господ да ви дарува добро здравје на многаја лета+++


Од свештенослужителот при храмот о. Горан Тасески.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

« »