логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА-ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

СКОПСКА ЕПАРХИЈА

 

ПРАЗНИЧНА БОГОСЛУЖБЕНА ПРОГРАМА ОД СВ. НАУМ ОХРИДСКИ ДО СВ.ЈОВАН КРСТИТЕЛ

 

(05 - 20 ЈАНУАРИ 2015 ГОДИНА, ПО НОВ СТИЛ)

 

 

05 јануари - понеделник: Преподобен Наум Охридски

09:00 часот:  Архиерејска златоустова литургија во резиденцијалниот манастир „Св. вмч. Георгиј“ – Криви Дол.

 

06 јануари-вторник: Бадник-Св.маченичкаЕвгенија

07:30 часот:Утрена богослужба со царски часови, Литургија на Св.Василиј Велики со вечерна.

17.00 часот: Велико повечерие.

 

07 јануари-среда: Рождество Христово-БОЖИК

09:00 часот: Златоустова литургија. Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ќе  богослужи во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“.

 

08 јануари-четврток: Собор на Пресвета Богородица, втор ден Божик

09:00 часот: Архиерејска златоустова литургија во црквата „Св. Петка“ – Црниче.

 

09 јануари-петок: Свети Архиѓакон  и првомач. Стефан - трет ден Божик

09:00 часот: Архиерејска златоустова литургија во црквата „ Св. вмч. Димитриј“ – Центар.

 

14 јануари - среда: Обрезание Господово; Свети Василиј Велики;  Нова Година

09:00 часот, Литургија на Св.Василиј Велики и Молебен по повод Новото лето Господово 2015. Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ќе  богослужи во  црквата “Свети Илија“ – Аеродром.

 

16 јануари-петок: Св. пророк Малахиј; св. маченик Гордиј

07:30 часот:Утрена богослужба со Царски часови и Златоустова литургија.

 

18 јануари-недела: Водокрст,  Св. Мч-ци Teoтемп и Теона (пост)

08.00 часот: Утрена со Златоустова литургија и Богојавленски водосвет.

 

19 јануари-понеделник: Богојавление-ВОДИЦИ

09:00 часот: Василиева литургија. Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ќе  богослужи во  храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ – Центар. Богојавленските литии во 11:45 да бидат на мостот кај хотелот „Холидеј Ин“. Околу 12:00 часот Поглаварот на Македонската православна црква ќе го спушти Светиот и животворен Крст во водите на реката Вардар.

 

20 јануари-вторник: Собор на Св.Јован Крстител

09:00 часот:  Архиерејска златоустова литургија во црквата. Св.Јован Крстител - Ново Лисиче.

 

 

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

 

Од канцеларијата на Скопска православна епархијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

« »