логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
 

Stefche.sv.Apolos.jpg

 Скопје, 21.12.2014 год.- храм на св. Јован Крстител. н. Капиштец на празникот на  Преподобен Патапиј

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

 Старец Софрониј

Ако не се здобиеме со дух за служење на ближниот, нашиот живот ќе биде бесполезен! Ако сакаме да ја преродиме нашата природа, да станеме според подобие Божјо, копнежот да му послужиме на нашиот ближен, треба да преовладува во нашиот живот! Служењето на ближниот има спасителна сила, бескрајно поголема од која било богословска теорија! Како можеме да Го познаеме Бога, Каков што Он Е? Христос ни го покажува патот поттикнувајќи нè да останеме во светост, за да не го повредиме ближниот, да ги претпочитаме другите повеќе отколку себеси, да не се стремиме да владееме над нив.

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

  •   На  21-ви декември 2014 година, во дваесет и осмата недела по Педесетница , кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено го слави споменот на преподобен Патапиј и светите апостоли Состен, Аполос, Тихик, Епафродит, Онисифор, Кифа и Кесар , во храмот на св. Јован Крстител, во скопската населба Капиштец, отец Стефчо  Беќарски во сослужение на ѓаконот Слободан Сарделиќ  ослужи Божествена Литургија.  Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.На крајот од Литургијата отецот произнесе празнична беседа.

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

 Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

 Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

Stefche.sv.Apolos.jpg

Преминпортал (к.т.)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »