логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Почитувани верници,

Дебарско-кичевската епархија, под духовното раководство на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, како и секоја година, постојано се грижи за духовното надградување на своите верници, но и на сите верници на нашата света Македонска православна црква. Имено, во рамките на нашата издавачка куќа Канео, и ова лето Господово, според нашите можности, излегоа повеќе вредни наслови, кои секој православен верник треба да ги прочита и да ги поседува во својата домашна библиотека.

Фондот на нашата издавачка куќа се збогати со шест нови дела, од кои две се авторски дела, три претставуваат превод на познати богослови, кои дале голем придонес во развојот на нашата света Црква и последното дело е веќе добро познатиот алманах од нашата Епархија, Светиклиментово слово, кое се печати веќе дваесет и шест години.

Авторскиот труд Поречки манастир е дело на професор д-р Ратомир Гроздановски и претставува монографија за овој прекрасниот манастир посветен на Пресвета Богородица во с. Г. Манастирец, Македонски Брод, кој последните неколку години го врати својот некогашен изглед и раскош.

Авторскиот труд Плаошки мироглед претставува склоп на севкупниот творечки опус на нашиот Митрополит Тимотеј, објавен во црковни, но и други списанија во периодот на неговата архипастирска дејност од 1981 година до 2012 година. Тука се објавени и многубројните беседи, упатени до паствата на Австралиско-новозеландската епархија, и секако, на Дебарско-кичевската епархија.

Во дваесет и шестото издание на Светиклиментово слово ќе се запознаете со сите значајни настани во нашата Епархија во изминатата 2014 година, а ќе може и духовно да се насладите со прекрасните авторски текстови, како и со преводите на повеќе богословски текстови. Оваа година поместена е и службата на светиот Ахилиј Лариски Чудотворец, а неизоставен дел е и календарот за 2015 година.

Како што спомнавме, излегоа и три дела во превод, и тоа: Евхаристија од архимандрит Кипријан Керн, во превод на свештеник Никола Христоски; Евхаристиско богословие од протоереј Александар Шмеман, во превод на свештеник Никола Христоски, како и делото Св. Арсениј Кападокиски од старец Пајсиј Светогорец, во превод на Виктор Недески.

Годинава беа реиздадени и книгите: Охридски пролог, Требник, Служебник, како и делото Со болка и љубов кон современиот човек од старец Пајсиј Светогорец, што само по себе зборува за значајноста на овие дела и за нивниот придонес во духовното растење на нашиот верен народ.

   

 

Извор: Дебарско- кичевска епархијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »