логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 tek.jpg

 Грузискиот Патријарх предложил
во школството да се воведе предмет„ Подготовка за семеен живот“

Грузискиот патријарх Илија II настапи со нова иницијатива – во школскиот систем да се воведе нов предмет што новите поколенија ќе ги едуцира за семејниот живот, соопшти „Благовест-инфо“.

Ова  беше истакнато од патријархот за време на презентацијата на Фондот за демографска преродба. Тој го посочи демографскиот проблем во земјата и потенцира дека истиот може да се надмине:

„ Грузија може да ги надмине овие проблеми со содејство и соработка од сите. Првото на што би сакал да обрнам внимание е ниската семејна култура на однесување. Ние сме должни да дејствуваме кон решавањето на овој проблем, со тоа што во школството би вовеле предмет – „ Подготовка за семеен живот“.
За време на презентацијата фондот одржа и голем хуманитарен концерт со учество на грузиските пејачи. Собраните средства ќе бидат распределени на многудетните семејства.

Треба да се напомене дека фондот на Грузискиот Патријарх ја финансира програмата за интелектуално и духовно развивање кај младината. Младите луѓе од 18 до 25 годишна возраст имаат можност бесплатно да се образуваат во следниве области: Христијанска психологија, архитектура и историја на Стариот и Новиот Завет, христијанско искуство и символика, традиционална религија и професионални односи.

 Извор: Православие ру

Преземено од : Бигорски манастир

30.06.2013


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »