логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Децата се запознаваат со Православната вера,традицијата и обичаите

Во просториите на МПЦО-,,Св.Наум Охридски’‘ во Виена се одржа третиот час од циклусот часови по веронаука за деца.Дваесетина деца на возраст од 4 до 10 години се дел од одделението кое активно учествуваат на часовите. Часовите ги води Отец Валентин кој на децата им ги доближува вредностите на Православната вера, запознавање со Македонската традиција култура и обичаи.

- Ваквите часови за децата се една скала погоре кон придобивањето на Царството Небесно,со тоа го зголемуваме напредокот и вреднувањето на нашата Православна вера.Имајќи во предвид колку сме далеку од нашата татковина а со тоа и од нашата култура,традиција и обичаи.Неопходно е децата да знаат да ги практикуваат добрите дела, кои што се еден вид храна за душата,и за нормален, поточно кажано Богоугоден живот. (истакнува Отец Валентин), kој смета дека со ваква младина,со вакви деца и генерации нема потреба да стравуваме за иднината на Македонската православна црква и нација.На часовите по веронаука најважна цел е децата да ја откријат вистината за Бога и вистината за човекот како личност или како што не поучува Св.Атанасиј Велики:,,Бог стана човек за човекот да стане бог.’‘.(истакнува Отец Валентин)Настојуваме да одржиме што повеќе часови,но не онака, фигуративно. Затоа што целта на секој час е она што го учиме да остане врежано во срцата на децата.Доколку предадената материја од претходниот час не е добро совладана,не се задлабочуваме со нови теми. Но Слава на Бога,согледав голем интерес и интелегентни генерации кои секоја информација ја впиваат брзо и лесно,но исто така се жедни и што повеќе да научат.Од час во час децата разбираат дека животот не е бесмислен,а тоа е наша цел-потенцира Отец Валентин.


На часовите во просториите на МПЦО-,,Св.Наум Охридски’‘ на Сиеменсстрассе 26, 1210 Виена, учествуваат деца од 4 па до 9-10 годишна возраст. Но вратите од Македонското катче во Австриската престолнина се отворени за сите заинтересирани без разлика на возраста.

М.П.

Извор: http://naumohridski.at/?p=3279

23-ти јуни, лето Господово 2013

 


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »