логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Охрид, 9 јуни (МИА) - Археолози и конзерватори од музеите од Охрид и Струга при ископувања спроведени на локалитети во Долна Преспа  во близина на селото Тугенец откриле уникатни записи на византиско нотно писмо.

Гоце Ангелечин - Жура, советник и конзерватор од Музејот во Охрид во изјавата дадена за Радио Охрид појасни дека при теренски истражувања спроведени во април на локалитети  во регионот на Мала Преспа во близина на пештерска црква се откриени византиски нотни записи, во музикологијата познати како „невми“.

Според Жура, станува збор за раритетен епиграфски споменик пишуван на византиско нотно писмо невми, единствен за охридско преспанскиот и пошироко за балканскиот регион.

Тој потсети дека ова црковно пеење е познато и потекнува од времето на Светите Климент и Наум, оттаму што во нивните житија тие наведуваат дека своите ученици ги учеле на „псламопение“ односно црковно пеење. аб/ев/18:15


Откриени византиски нотни записи во Долна Преспа 
 
Археолози од музеите на Охрид и во Струга при ископувања во Долна Преспа кај селото Тугенец открија уникатни записи на византиско нотно писмо, во музикологијата познати како „невми“. Невмите се средновековно нотно писмо, кое му претходи на сегашното нотно бележење на музиката.
- Ова е раритетен епиграфски споменик, пишуван на византиското нотно писмо невми, единствен за охридско-преспанскиот и пошироко за балканскиот регион - вели Гоце Ангеличин-Жура, советник и конзерватор од Музејот во Охрид.
Тој потсети дека црковното пеење според невмите е познато и потекнува од времето на светите Климент и Наум. Во нивните житија тие наведуваат дека своите ученици ги учеле на „псалмопение“, односно црковно пеење.
Пеењето и компонирањето псалми или „псалмоподобни пјеснопјенија“ биле составен дел од просветителската дејност на Климент Охридски.
- Во рамките на Климентовата школа имало музичка активност, а поновите истражувања укажуваат и на фактот дека постоела и музичка писменост, адаптирана на потребите и можностите на Климентовата школа. Овие претпоставки се базираат на анализата на музичките текстови во зачуваните ракописи за кои се смета дека се оригинално создадени во Климентовата школа - вели проф. д-р Сотир Голабовски, музиколог и медиевист.
Овој ракопис е уште еден дел од мозаикот на богатото македонско музичко наследство, смета музикологот Марко Коловски.
- Ова е уште една потврда дека на почвата на Македонија низ вековите, во историјата, се случувале исклучително значајни процеси. За некои од нив знаеме дека извршиле исклучително влијание врз развојот на светската култура и на цивилизациите, воопшто, како што се појавата и ширењето на писменоста, на пример. Нашите медиевисти работат на овдешното музичко наследство и допрва ќе го утврдуваат неговото вистинско значење. Не сум прецизно запознаен со откритието, но верувам дека тоа ќе биде уште еден дел од мозаикот на богатото македонско музичко минато, за кое нашите истражувачи Драгослав Ортаков, Сотир Голабовски и Јане Коџабашија дадоа исклучително драгоцени сознанија. Се надевам дека низ натамошните истражувања на откриениот ракопис ќе се потврди уште еднаш дека на почвата на Македонија било жариштето од кое се ширеле цивилизациските идеи - вели Коловски.


Најстарите музички ракописи се од 10 век

Најстарите македонски музички ракописи датираат од 10 век. Овие ракописи се составен дел од Охридската збирка, која содржи 14 музички ракописи датирани од 10 до 14 век.
- Од овие манускрипти во кои се наоѓаат голем број црковни напеви, забележани со невматска нотација, добиваме најдрагоцени податоци за македонската црковна музика. Во нив е закопано големо културно богатство, кое допрва треба да се истражи - вели Сотир Голабовски во книгата „Традиционална и експериментална македонска музика“ во која се интегрирани неговите истражувања за црковната и световната музика.

Ангелина Димоска - Нова МакедонијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 833
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4463
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 567
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »