логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 vodici2020 1
„Проповедникот вика: Кој виде да се очиостува Сонце Кое е пресветло по природа, да Те измијам со водите Тебе, Кој си светлина на славата и слика на вечниот Отец? И јас, кој сум сено, да се допрам до огнот на Твоето Божество, зашто Ти си Христос, Божјата мудрост и сила“ (песна од канонот на Утрена на Свето Богојавление на Господ Исус Христос).

 vodici2020 3

vodici2020 5

На 19.01.2020 година, денот кога го празнуваме Светото Богојавление на Господ Исус Христос, кога нашиот Спасител дојде во реката Јордан да се крсти, а ангелските сили стоеја на небесата и се чудеа на Божјото снисходење, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Димче Азески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Голем Водосвет, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон неизбројниот верен народ со пригодна беседа, која подолу ви ја пренесуваме во целост. На Литургијата присуствуваше и Градоначалникот на општина Охрид, г-дин Константин Ѓорѓиески. По водосветот, сиот верен народ, предводен од Митрополитот Тимотеј и свештенството. со свечена литија се упати кон брегот на Охридското Езеро, каде беа осветени водите, а беше фрлен и светиот Крст. Оваа година Бог благоволи Крстот да дојде во рацете на Петар Рупески. Потоа Митрополитот Тимотеј се упати кон Струга, на водите на реката Црн Дрим, каде беше извршен чинот на Голем Водосвет и беше фрлен светиот Крст, а во Струга најсреќен во фаќањето на светиот Крст беше Дарко Паскоски. Во продолжение ви ја пренесуваме беседата на Митрополитот Тимотеј.

 vodici2020 7

Митрополит Тимотеј

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.

Драги браќа и сестри,

Денеска го прославуваме крштението на нашиот Спасител Господ Исус Христос во реката Јордан од раката на претечата и крстител Господов Јован. Господ немал потреба да се крсти, но му рекол на Јован да Го крсти и така да се исполни секоја правда. (Мт. 3, 15) Со тоа самиот Господ Исус Христос ни укажал за неопходноста од крштението. Еднаш преку ноќ зборувал со Никодим – еден од фарисеите кој поверувал во Господа Христа и му разјаснил: „Ако човек не се роди преку вода и дух, тој не може да влезе во царството Божјо". (Јн. 3, 5) Ако човек верува во Бога и сака да влезе во царството Божјо, тогаш е задолжително да ја прими светата тајна Крштение. Тоа е еден од неопходните услови за влегување на еден човек во духовно општење во Црквата и преку тоа може да има надеж да достигне до царството Божјо. „Кој поверува и се крсти ќе се спаси, а кој не поверува и не се крсти ќе биде осуден." (Јн. 4, 36) Секој кој поверува и сака да се спаси, односно секој христијанин, е должен да ја прими светата тајна Крштение, а исто така да ги крсти и своите рожби.

Што се случува во светата тајна Крштение? Во неа настапува смрт на стариот огревовен човек. Затоа ако човек се крсти и во стари години, но со вера и покајание, тогаш му се простуваат сите направени гревови во текот на неговиот претходен живот. Човекот од крштелниот купел излегува како ангел Божји. Примајќи ја светата тајна Крштение, човекот се препородува преку Светиот Дух и се облекува од Самиот Господ, затоа што Господ влегува внатре во неговото срце. Но, ако човек после Крштението продолжи да живее нехристијански како незнабожец и јазичник, тогаш Го натажува Господа со своите гревови. Ако не се кае за своите престапи, не ја очистува својата душа од гревови, тогаш тој се покажува како равен на некрстениот. Затоа ние може да слушнеме приговори од неверници кои ни велат: Вие верници и крстени се покажувате полоши од нас. Така и Словото Божјо вели: Од вас Христијани се хули името Божјо, бидејќи вие живеете полошо од незнабошците. Господ дал слобода на луѓето и тие имаат можност да изберат да одат или да не одат кон Бога, или пак, да одат кон ѓаволот. Трет пат нема, среден пат не постои. Затоа ние христијаните сме должни да одиме кон Бога, да се стремиме кон Него, да веруваме во Него, да ги примаме светите тајни, да ги исполнуваме Божјите заповеди. Ако сето тоа не го исполнуваме и сознателно и не ги оплакуваме гревовите и не бараме простување од милостивиот Бог, тогаш Тој нема да ги очисти нашите души. Оној кој сознателно греши и ги оправдува своите гревови и не се кае за нив, тој се противи на Господа, постанува непријател Божји и оди во рацете на нечестивиот.

vodici2020 9


На денешен ден на посебен начин ние добиваме Божји дар, осветување на водата со повикување на Светата Троица. Водата не ја менува својата природа, туку се исполнува со Божја енергија, Божја сила и преку овој прекрасен чин, ни соопштува и нѐ уверува во тоа дека Бог со Неговата благодат може да присуствува во сите нас, како и во сета Негова твар. На трите големи Господови празници – Богојавление, Рождество Христово и Велигден, во древната Црква секогаш се крштевале огласените, кои претходно биле подготвувани и умствено и духовно за примање на светата тајна Крштение. Токму затоа и денес на светата Литургија пееме: „Елици во Христа крестистесја, во Христа облекостесја". Тоа е истата песна која ја пееме на светата тајна Крштение. Овие убави зборови: „Вие кои во Христа се кстивте, во Хриоста се облековте" (Гал. 3, 27), од една страна се молитва со прозба кон Бога на секој крстен човек да му биде дадена сила да се облече во Христа, односно да го прими тоа што му е потребно, да ги прими мислите Божји за нас, Неговата волја, Неговата сила и Неговата благодат. Од друга страна овие зборови ни укажуваат на некое уверување дека тие кои во Христа се крстија во Христа и се облекоа. Овие зборови звучат како повик кон сите нас што сме крстени да се облечеме во Христа. Но, дали ние навистина се облекуваме во Христа, во Неговите мисли и чувства и дали ги отвораме нашите срца за да ја примиме Ниговата благодат?

Нека празникот Богојавление ги обнови во нас силите да ја сочуваме верноста на Спасителот со Кого се соединивме, Кого Го примивме во нашите срца преку тајната Крштение и Кому сме должни да Му бидеме верни до свршетокот на нашиот живот. Амин.

 vodici2020 10

Свето Богојавление - Водици

Храм „Пресвета Богородица - Каменско" Охрид

19.01.2020 год.

vodici2020 13

vodici2020 15

vodici2020 16

vodici2020 18

vodici2020 19

vodici2020 23

vodici2020 24

 vodici2020 26

 vodici2020 29

 Повеќе: http://www.dke.org.mk/index.php/3238-2020-01-19-11-33-33

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

« »