логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 На Света Гора живееше еден старец, испосник, кој седумдесет години испоснички се подвизуваше во пустината, трудејќи се во постот, целомудрието и молитвата. И макар што богобојажливо трудуваше пред Бога толку многу години, никогаш не беше удостоен со Божјо откровение. Размислувајќи и носејќи ја оваа помисла во себе си, си рече: „Можеби моите подвизи не Му се угодни на Бога од некоја причина која јас не ја знам, и мојот труд не се принесува пред Неговиот престол; токму поради тоа не добивам откровенија, ниту пак ми се открива некоја тајна“. Со овие мисли тој почна уште поусрдно да Му следува и да Му се моли на Бога, просејќи од Него милост со овие зборови: „Господи, ако мојот подвиг е угоден предТебе, и ги прифаќаш моите дела, јас –грешниот и недостојниот, Те молам и на мене излеј барем капка од Твоите дарови, како би можел да видам дека си ја услишил мојата молитва, та охрабрен и просветлен да го доодживеам мојот аскетски живот“. Како што се молеше и ги просеше овие нешта, го чу гласот Божји како му вели: „Ако сакаш да ја видиш Мојата слава, навлези уште повеќе во пустината, и тајните ќе ти бидат откриени“.

Кога старецот го чу ова, излезе од својата келија и се упати длабоко во пустината. Одејќи, пресретна еден разбојник кој, гледајќи го старецот, се затрча кон него со желба да го убие. Кога го пресретна, му рече: „Добро е што налетав на тебе, старче, за да можам да ја завршам мојата работа и да се спасам. Кај нас, разбојниците, постои обичај, закон, или верување, како сакаш наречи го: оној кој ќе успее да убие сто луѓе, сигурно ќе оди во рајот. И така, трудејќи се многу, јас убив деведесет и девет луѓе, со сите сили барав уште еден човек да го убијам, за да бидам спасен. Навистина сум ти должен и благодарен, затоа што уште денеска ќе се радувам во рајот заради тебе“.

Кога старецот ги чу зборовите на разбојникот, се растревожи и се исплаши од ова неочекувано и безнадежно искушение. Свртувајќи ги очите на умот кон Бога, и размислувајќи што да прави, Му се обрати на Бога: „Ова ли е Твојата слава, Господи и Владико на сè, која ми вети дека ќе ми ја покажеш како на Свој слуга? Каков е тој совет кој ми го даде, да ја напуштам својата келија и да ја откријам оваа голема и страшна тајна? Со вакви дарови ли ми враќаш за подвизите кои во Твое име ги сотворив? Сега вистински знам, Господи, дека сиот мој пустински напор е суетен, и секоја молитва која Ти ја принесов Ти била одвратна и неугодна. Сепак, Ти благодарам за Твоето човекољубие, Господи, зашто Ти сè знаеш, и го казнуваш моето недостоинство кое е во мене, и поради моите непростени гревови ме предаде во рацете на крадец и убиец“.

Изговарајќи ги овие зборови, нажалениот старец одеднаш ожедне многу, и му рече на разбојникот: „Чедо, бидејќи сум грешен, Бог ме предаде на тебе за да ме убиеш, тебе да ти се исполни желбата, а мене – за да ми биде одземен животот, бидејќи сум лош. И поради тоа, те молам да ме послушаш. Имам една мала желба, дај ми малку вода да се напијам, а потоа отсечи ми ја главата“. Кога разбојникот го слушна старецот, посака да му ја исполни желбата и да го послуша. Го врати својот меч во обвивката, ја извади матарката од пазувите и појде кон ближната река за да налее вода и да му даде на старецот да пие. Кога замина да налее вода, ја испушти душата и се упокои. Кога помина малку време, старецот се замисли и си рече: „Можеби бил поспан и заспал, и затоа споро ќе се враќа. Можеби ќе можам да избегам во келијата. Но, бидејќи сум стар, се плашам да не немам доволно сила да трчам, па ќе се заморам и тој ќе ме престигне. И тогаш ќе го прогневам, и ќе посака да ме мачи без и малку жал, и жив ќе ме пресече на многу делови. Подобро е да не побегнам, туку да одам до реката и да видам што прави“.

Со овие мисли старецот појде кон реката, и наоѓајќи го мртов се зачуди и се поврати наназад. Кревајќи ги рацете кон небото, извика: „Господи, Ти кој си човекољубец, доколку не ми ја откриеш оваа тајна, нема да ги спуштам рацеве. Затоа, сожали се на мојата мака, и откриј ми ја тајнава“.

Како што се молеше, ангел Божји дојде и му објави: „Го гледаш ли старецу, овој мртов човек кој пред тебе? Заради тебе тој беше земен со неочекувана смрт, за ти да можеш да побегнеш, а тој да не те убие. И затоа, закопај го како човек кој е спасен. Оти, послушувајќи те со тоа што го врати својот убиствен меч во обвивката за да ти донесе вода со која би го изгаснал пламенот на твојата жед, го смири гневот Божји и беше прифатен како послушник. Неговото разоткривање на деведесет и деветте убиства се сметаше за исповедување. Затоа, погреби го и сметај го за спасен. И преку ова, дознај ја големината на Божјото човекољубие и сожалување. И радувајќи се, врати се во твојата келија, и бдеј во твоите молитви, и немој да се нажалуваш велејќи дека си грешник и одделен од откровенијата. Внимавај, Бог откри една голема тајна пред тебе. А знај го и ова, дека твојот аскетски подвиг е прифатен пред Бога, оти нема подвиг кој во Негово име е направен, а да не дојде пред Неговите нозе“.

Откако го слушна ова, старецот го погреба човекот, благодарејќи Му и славословејќи Го Бога.

Извор: http://pravoslavie.mk.

13-ти јули 2017 лето ГосподовоВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 818
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…