логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Во светот постојат неколку благодети кои чекаат да бидат видени и почуствувани од страна на човекот, кој низ целиот свој живот, низ целата своја еволуција, тежнее кон откривање на нови знаења,  уметности,  форми на јазик односно комуникација и работи макар и апстрактни кои би му го исполниле неговото срце. Низ целата оваа световна потрага, човекот наидува да избере помеѓу доброто и злото. Патувајќи низ својот живот наидува на една раскрсница од патишта. Патот што ќе го избере ќе биде неговата судбина.
Минувајќи низ своето патешествие, човекот кој во себе носи искра која секогаш на некој начин му влијае да го прикрепи за себе патот кон доброто, се соочува со разни демонски работи кои се преправаат дека му се сродни и блиски пријатели, но напротив, тоа се едни лажливи и грди суштества кои со своите слатки зборови го ласкаат и му ги заматуваат очите на човекот.
Еден човек патувајќи низ својот живот, собирал искуства, знаења и вештини. Тој бил мудрец кој бил препознатлив за своето време. Низ целиот свој живот, прелиен со сите искуства и мудрости тежнеел да го пронајде својот најдобар слушател. Тој имал многу ученици и поучувал многу народи, но некако чувствувал дека сѐ уште не го пронашол својот најдобар слушател, слушател кој навистина ќе му биде верен пријател на кој ќе може да му ги искаже сите свои знаења и маки. Животот на мудрецот течел, а тој бил по потрага по својата благодат, која отсекогаш ја барал. Бидејќи целиот свој живот го поминал со народите, мудрецот решил да се оддели од толпата и да оди далеку во планините. Одмарајќи таму тој почнал да си ги враќа сеќавањата од почетокот на својот живот, па целиот негов пат, успехот и знаењата кој ги постигнал, па сѐ до блиското минато. Почнал самиот на себе да си ги искажува маките бидејќи не можел да ги држи во себе. Така тихувал во планините неколку години.
Кога поминал определен период, тој сфатил дека тишината е неговиот најдобар слушател. Таа е единствената слушателка која може да го прочисти умот на човекот. Тој во својот живот не сретнал подобар слушател. Тишината е филтер на човечкиот живот. Со неа човекот се дисциплинира, го покачува својот морал.

Ѓорги Стојанов

СОУ „Јане Сандански“, Струмица,  III годинаПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Ноември 07, 2019
7.Vselenski.sobor

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи кои оставиле траен печат врз културните истории на многу народи:мустаќите се неодминлив ликовен елемент во визуелните претставувања на египетските владетели (како што е…
Октомври 19, 2019

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци. Еден ден, кога тајфата (во која Дичо бил уште чирак) одела наваму-натаму по работа, била пресретната од група арамии. И, додека арамиите им се заканувале на останатите од…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 200
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…

Фестивал на европска литература ЕВРОПСКИ ПРИКАЗНИ

Сеп 24, 2019 Литература 230
Препознатлив со внимателниот избор на наслови, врвниот превод, оригиналниот дизајн и…

Македонскиот победник на Прашкото квадренале „Оваа зграда зборува (на)вистина“

Сеп 24, 2019 Друго од култура 212
Во сосема неочекуван уметнички контекст и со видно заинтересирана белградска и новосадска…

Беседи

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

БEСEДА за дeцата и нивната пoфалба на Гoспoда

Oсвeн тoа, вo малитe дeца трeба да сe вбрoјат и самитe апoстoли, и мнoгутe свeтитeли, испoсници, мачeници за Христа и дeвoјки, илјадници и илјадници oд oниe кoи нeвинo и прoстoдушнo...

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

БEСEДА за кoрисниoт гнeв

Гнeвeтe сe, браќа, на сeбe и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на свoитe грeвoви спoрeд мислитe и дeлата и пoвeќe нe грeшeтe. Гнeвeтe сe на сатаната, таткoтo на лагата и...

« »