логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ДИЗАЈНЕРИТЕ ОД ЕУРМ ГИ ПРЕТСТАВИЈА СВОИТЕ АВТОРСКИ ДЕЛА


Со плакати и 3D анимација на Глобалната недела на претприемништво


-На настанот организиран од ПСМ фондацијата и Британскиот совет во Македонија, покрај студентите од другите државни и приватни високообразовни институции пред јавноста се претставија и седум студенти од ЕУРМ со свои размислувања


- Во споредба со другите кои учествуваа во натпреварот во рамките на настанот, студентите од ЕУРМ го потврдија професионализмот и дизајнерскиот идентитет, бидејќи беа единствени со презентацијата каде беше анализиран процесот на подготовка на дизајнот


Графички дизајн-плакат и 3Д анимација се двете категории во кои со свои дела студентите од прв и втор циклус студии на Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет РМ се претставија на неодамнешната четврта Глобална недела на претприемништво. На настанот организиран од ПСМ фондацијата и Британскиот Совет во Македонија, покрај студентите од другите државни и приватни високообразовни институции пред јавноста се претставија и седум студенти од ЕУРМ со свои размислувања.

Анализиран и процесот на подготовката на дизајнот
Студентите од Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ се претставија со веќе изработени дела кои што претставуваат нивен дипломски труд или веќе реализирани вежби по предметот графички дизајн. Искуството е големо за студентите, а презентацијата е многу важна бидејќи тие се доближуваат до претприемништвото, но истовремено имаат можност да склучат договори со соработници за обезбедување на работно место во иднина. Во споредба со другите кои учествуваа во натпреварот во рамките на настанот, одговорно тврдам дека нашите студенти го потврдија професионализмот и дизајнерскиот идентитет, бидејќи беа единствени со презентацијата каде беше анализиран процесот на подготовка на дизајнот, за разлика од другите", вели м-р Јана Манева -Чупоска, декан на факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ.

Според Манева -Чупоска со ова се докажува дека дизајнот не е само површна и неистражена форма, туку напротив цел процес на истражување за да се добие финален дизајн.

Факултетот за арт и дизајн и Европскиот универзитет имаат повеќе годишно искуство со ваков вид на организации и настани кое е позитивно и за самите студенти, високообразовната институција, но и за самите организатори.

Главната награда за учесниците на натпреварот во рамките на настанот беше и учество на Неделата на дизајнерство, следната година во Лондон, со што според Манева -Чупоска организаторите се потрудија настанот да биде примамлив за сите учесници.

Вреднување на трудот
Преку организирање на вакви настани се ефектуира напорот на идните претприемачи, кои својата креативност можат да ја покажат и реализираат пред луѓе, кои ги мотивираат и вреднуваат нивниот труд. Со наградувањето, и воопшто организирање на ваков настан, кај учесниците, се дава значаен придонес кон раздвижување на аналитичката креативна мисла и реално креативно дејствување во насока на подобри идни претприемачи", велат од ПСМ фондацијата.
Оттаму додаваат дека студентите кои беа ангажирани со учество на овој настан, успеале да го развијат и поттикнат натпреварувачкиот дух, кој покрај креативноста, кој е значаен бидејќи како движечки фактор и мотив на претприемачот, во услови на брза и голема конкуренција.

Преку настанот Креативно претприемништво и Глобалната недела на претприемништвото, генерално, успешно е ставен голем акцент на тоа колку е тоа значајно пред се за развој на поединецот, а потоа и за економијата на една држава, која се повеќе е движена и поттикната од силни поединци, кои знаат да го преземат правиот чекор.

Глобалната недела на претприемништво е во организација на ПСМ фондација и НЦДИЕЛ, и е непрофитен и општествен настан кој има за цел да ги поттикне и охрабри младите луѓе да започнат свој бизнис и да ја прифатат патеката на претприемништвото и иновацијата како нова насока за успех.

http://vecer.com.mk/?ItemID=4354CCA7A833BE4BBF42F4FF8B13C111Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 310
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 770
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1002
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020 )

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: АНТИНОМИЧНОСТ (20.06.2020)

 Антиномично е и кога просторно и временски ограничениот човек станува благодатно секаде присутен, и во време и во простор. Антиномична е и ситуацијата кога обичен човек стекнува таква слобода пред...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Сите светители кои денес ги славиме го следеле Христовиот пример. И секој од нив, во своето време, во своите животни околности, ја исполнил Божјата заповед за љубовта кон Бога и...

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (13.06.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (13.06.2020 )

 Изгледа дека од темата на самоидентификување со Христос или, не дај Боже, со нешто од овој свет – па не знам колку и да ни значело тоа нам, нема бегање....

« »