логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 
Од завчеравечер во галеријата "Даутпашин амам" можат да се видат вкупно 52 досега неизложени дела, (слики, мозаици и зграфито) на бардот на македонската модерна уметност Лазар Личеноски, донација на семејството на Личеноски

Вкупно 52 досега неизложени дела, (слики, мозаици и зграфито) на бардот на македонската модерна уметност Лазар Личеноски, од завчеравечер можат да се видат во галеријата Даутпашин амам". Во овие дела кои претставуваат несебична донација на семејството на Личеноски на Националната галерија на Македонија и воопшто на државата, уште еднаш може да се препознае бескрајната љубов на уметникот кон македонските пејзажи и мотивите со селски, градски и домашен амбиент. Ова беше доволна причина галеријата да биде преполна, а задоволството на љубителите на уметноста можеше да се слушне на секој чекор. Значењето на изложбата, според министерката за клултура Елизабета Канческа-Милевска, е уште поголемо со оглед дека се отвора во година кога Македонија слави две децении независност, а се чествува и јубилејот 110 години од раѓањето на Лазар Личеноски.

Имаме неповторлива можност да видиме дел од историјата на македонскиот ликовен идентитет, олицетворена во делата на врвниот уметник, големиот промотор на македонската ендемичност во европското и во светското семејство на уметноста. Овие вредни 11 мозаици изработени од 1940 до 1963 година, заедно со претходната донација на повеќе од 100 дела, ќе бидат сместени во трезорите на Националната галерија која се вбројува во редот на институциите кои поседуваат непроценливи дела од еден врвен уметник како што е Личеноски. Гледајќи ги вечерва повторно делата на големиот експресионист, на уметникот преку чии дела ќе ја запознаете Македонија и без да сте ја посетиле, ќе ги препознаете корените на современата македонска уметност. Преку нив уметникот е повторно меѓу нас...., истакна на отварањето министерката Канческа-Милевска.

Според директорката на Националната галерија, Маја Крстевска, љубовта кон родната Македонија секогаш била инспиративна и стимулативна за овој голем уметник, кој творел во разни техники.
- Донација на семејството Личеноски со импозантен број од вкупно над стотина дела со издржан квалитет е реткост во национални рамки и пошироко. Ексклузивна е можноста на едно место да се видат толку многу дела на еден од најзначајните македонски автори, истакна Крстевска, која и самата е еден од директните потомци на Личеноски.

Во рамките на изложбата која ќе биде отворена до 5 октомври, можат да се видат 36 слики, 11 мозаици и 4 зграфито.

 

http://vecer.com.mk/?ItemID=061B4EEFE67CD74DA3FA98C54B269E53

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 325
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 790
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1030
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »