логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Македонскиот филм „Исцелител“, на младиот режисер Ѓорче Ставрески, победи на престижниот Филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија. Стручното жири, остварувањето го прогласен за најдобар меѓународен филм и тоа во конкуренција на 11 филмови, меѓу кои и филмови номиниран за наградата „Златна палма“ на Канадскиот филмски фестивал, но и филм добитник на специјална награда на Венецијанскиот филмски фестивал. Ова е прв македонски филм-добитник на оваа награда на фестивалот кој годинава се одржа 33-ти пат по ред.


Ставрески, кој покрај режисер се јавува и како сценарист и продуцент, за Гласот на Америка на македонски, изјави дека наградата му значи многу.

„Ова е огромна награда како за мене, така и за нашата земја. Прва за македонски филм на фестивалот во Санта Барбара“, изјави Ставрески.

Вели дека признанието е уште позначајно и поради големата конкуренција на фестивалот.

„Се натпреварувавме во жестока конкуренција со филмови кои претходно учествувале на врвни светски фестивали, како Венеција и Кан. Победивме филм на легендарниот Франсоа Озон чие остварување „Двојниот љубовник“ се натпревуваше во нашата селекција. Тоа се големи имиња чии филмови до вчера ми беше незамисливо да ги видам рамо до рамо со „Исцелител“. Колку е престижен фестивалот, зборува и фактот што неколку дена претходно, на сцената дојдоа да ги земат наградите Пол Томас Андерсон и Кристофер Нолан, а актерката Марго Роби, доби специјално признание за главната улога во „Јас, Тониа“, изјави Ставрески.

Инаку овој филмски фестивал беше и американска премиера на најновиот македонски филм, кој од своето појавување пред три месеци учествуваше на седум меѓународни фестивали и освои три награди, помеѓу кои и наградата од публиката на фестивалот во Солун, и специјалната награда за сценарио на Медитеранскиот филмски фестивал во Брисел.

„Исцелител“, кој е прва македонско-грчка копродукција, е сниман со работен наслов „Тајната состојка“. Во приказната се зборува за механичар, кој немајќи пари да купи лекови, му дава на татко му колач направен од украдена марихуана за да му ги ублажи болките од рак. Меѓутоа, притиснат е од криминалците кои си ја бараат дрогата назад и соседите -душкала кои во него гледаат нова надеж, односно исцелител. Главните улоги ги играат македонските актери Благој Веселинов и Анастас Тановски.


Филмот почна да се снима во септември 2015-та година, а се` беше завршено во септември 2017-та. Во моментов се прикажува во кино-салите низ Македонија.

 

Извор:

https://mk.voanews.com/a/iscelitel-macedonian-movie-film-festival-california/4250134.htmlВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 235
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 684
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 902
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Повторување (30.05.2020)

За неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор имав намера да пишувам за молитвата што ги опфаќа сите луѓе и секој човек што конкретно страда, ама за кого... Денешните...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

« »