логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Катерина Коцевска донесе еден жив, необичен и остроумен текст, кој прелевајќи се од сцената, ќе живее долго

Сунчица Уневска

ФОТО: Петр Стојановски

Претставата „Љубовници“, која синоќа ја имаше својата премиера, е добра претстава која остави силен впечаток. Има во неа свежина, има оригиналност, има хумор, има леснотија, иако зборува за толку познати работи, но има и такви пресврти и луцидност кои ја прават поинаква и ве тераат на работите да погледнете од друг агол.

Катерина Коцевска, која го напиша текстот и ја потпишува режијата, се занимава со вечните машко-женски односи покажувајќи голема проникливост, интелигенција, мудрост и аналитичност, особено во креирањето на карактерите, но и во способноста со ведрина да проговори за лицето и опачината, за радоста и горчливоста во нашите избори и односи едни кон други. Таа дава две брачни двојки кои се сосема различни на прв поглед, но и многу слични во незадоволството и во борбата со себе како да го надминат неизбежното и како, на свој начин, да го преживеат „секојдневјето“.

Таа претставата ја носи со многу игра, иако има во неа и толку суровост, но тоа не и' тежи. Интересно е на кој начин таа и извонредните актери ги исцртуваат сите овие карактери, како во нив да се дадени различни парчиња од една иста целина или различни теми кои заедно го прават целото. Едноставно, во нив не можете а да не се препознаете, особено во начинот на кој се водени тие толку познати разговори, во начинот на кој дијалозите и' даваат полетност, и' даваат нешто ново, и' даваат откаченост и забавност, но не заборавајќи ја другата страна... На моменти се чини смешно и тажно, но за жал, дури и во тоа има вистина.



Билјана Беличанец-Алексиќ е исклучителна како Ема, една отворена и современа жена, која и покрај својата кокетност, се' уште верува во својот брак и го држи жив дијалогот и очекувањата во него, додека нејзиниот сопруг Иван (Зоран Љутков) е можеби незаинтересиран и рамнодушен, но во неговото, дури и нејасно и несигурно барање на себе, има се' уште и љубов и почит кон неа. Драган Спасов како Ангел се чини најсамоуверен и самозадоволен во „сопствената формула за уживање“, но неговата доминација буквално се прекршува во умртвеноста на неговата сопруга Елена (Маја Вељковиќ-Пановска), покажувајќи ја целата гнилост во тој привиден мир...

Одлично одиграни улоги, со исто така добро замислена, минимална но алузивна сценографија (низ сликите и атмосферата), со добра музика, ритам, точна дозираност и подвижност, која понесува. Кратките секвенци се сосем доволни, инвентивни и добро заокружени за да можеме да си го претставиме или почувствуваме целиот оној живот затскриен во нив, живот што тие го носат на сцена, живот што сите го живееме надвор од сцена.

Саксофонот и неговиот звук толку добро се вклопува и ја носи атмосферата која во себе содржи се', и копнеж, и носталгија, и посакување, и љубов, но и тага, очекување, барање. Претставата со „малку“ успеа да донесе се', разиграност, едноставност, успеа да постави прашања, да не' натера на нив да го бараме својот одговор, успеа да донесе едно ново видување, а над се', успеа да го долови животот, макар понекогаш и во неговата карикираност, па и низ погледот во искривеното огледало. Таа е весела, забавна, тажна, жива, а толку точна. Ова е претстава која веројатно ќе живее долго.

 

Извор: http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=F3ECC8CF71A05E498DFBD3243B06DF9A

 



Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 226
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 676
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 891
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Недела на слепиот (23.05.2020)

Бог е праведен. Сепак, на оние кои се одрекле од светот и световните работи им ветил стократно повеќе уште во овој живот, а плус и Царство Небесно: „Вистина ви велам:...

Храмот е срце

Храмот е срце

До тој Ден, којшто ние сме собрани данеска да го празнуваме. До денот, во којшто светлото Сонце на Правдата дошло да го осветли овој свет и да изгрее од гробот...

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Митрополит Струмички Наум: Пробивање низ темнината (18.05.2020)

Но, бидејќи над вистинската вера, низ вековите, незабележливо се наталожиле и одомаќиниле уште неколку темнини, денес, оној што ќе поверува, ќе треба да се пробие и низ овие темнини; а...

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Како се сведочи Човекот (16.05.2020 )

Откако ја стекнува нејзината доверба, Богочовекот Христос ѝ ја покажува и вистинската вера: „Жено, верувај Ми дека иде часот, кога ни во оваа планина, ниту во Ерусалим ќе се поклонувате...

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020)

Телото ја прима онаа храна, која во суштина е еднаква со телото. Телото е од земјата и храната за телото е од земјата. Затоа телото во овој свет се чувствува...

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БEСEДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Слoвoтo Бoжјo e какo oган на кoјштo сe радува правeдникoт прeмрзнат вo студeнилoтo на oвoј свeт; и слoвoтo Бoжјo e какo oган кoј гo изгoрува нeправeдникoт, кoгo oвoј матeријалeн свeт...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Викарен Епископ Јаков Стобиски - Немам човек...

Да го фрлиме фенерот на Диоген, да се откажаме од потрагата по човек во темнината на овој свет и во сеопштата расчовеченост. Таа потрага за нас заврши во оној миг...

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

„Мрзливитe рацe брзo ги врабoтува ѓавoлoт а врeднитe - ангeлoт“

Вo oвoј свeт на нeпрeстајнo движeњe и нeпрeстајни прoмeни, чoвeкoт, сакал или нe, мoра да бидe врабoтeн, билo сo дoбрo, билo сo злo дeлувањe. Мрзливиoт чoвeк, всушнoст, нe e врабoтeн:...

« »