логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba
Кога би

 

Кога би верувале

Дека Христос се роди во пештера

Со истата леснотија

Со која веруваме дека вирусот

Се роди во лабораторија...Кога би поверувале

Дека Христос воскресна

Со истата леснотија

Со која веруваме дека 5Г

Ќе нѐ убие, а не нашата глупавост...Кога би верувале

Дека Христос на Небесата се вознесе

Со истата леснотија

Со која веруваме дека

Ѕвездите на небото и хороскопот

Ни ја кројат судбината...Кога би верувале

Дека Христос дојде да го спаси човекот

Со истата леснотија

Со која веруваме дека Гејтс

Преку вакцините ќе го чипира

И зароби човекот...

Кога би поверувале

Дека Светиот Дух се симна врз апостолите

Со истата леснотија

Со која веруваме во теориите на заговор...Кога би преброиле во Новиот Завет

Колку пати Христос ни заповедал да се љубиме еден со друг

Со истата леснотија со која

Броиме колку пати сме спомнати

Ние Македонците во Библијата...Кога би го завртеле другиот образ

Како што нѐ поучил Христос

Со истата леснотија

Со која му истураме бес и клетви

На нашиот ближен...Кога би го прочитале ова

И би примениле нешто од напишаното

Со истата леснотија

Со која ги споменуваме поршето, џиповите, парите, црвените чевли...

Со истата леснотија

Со која колнеме и пцуеме...Кога би верувале

Дека светот може да биде

убаво место за живеење

Со истата леснотија

Со која го уништуваме...

Кога не би наседнувале

На убедувањето на ѓаволот

Дека тој не постои

Со истата леснотија

Со која наседнуваме на приказната

Дека короната не постоиЕх кога би...Тогаш

Би биле подобри луѓе и христијани

Со истата леснотија

Со која сме станале ѕверови...Отец Пимен

 

9ти јуни 2020 лето Господово

 

 Извор:

https://www.mkd.mk/poezija/koga-bi-otec-pimen?fbclid=IwAR1_CbkEnB_WM3SdtB7wZD5ehTsQJx1x--tt_dIF5miHRBIFsPyiOkLppZI

 

 Друго:

Митрополит Европски г. Пимен-Веронаука ќе нè спаси од паганство и суеверие ...

ЦРКВАТА НЕ СЕ ХРАМОВИТЕ, ТУКУ НАРОДОТ ВО ХРИСТА! (24.07.2008)

Oтец Пимен: За името ...

Митрополит Европски г. Пимен - (Без)смислата на адетите ...

 Митрополит Европски г. Пимен - Фетишизам или православие? ...

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 10, 2020
3.angeli.so.truba

Емануел Рембер: Читањето е убава мрзеливост и вистински лек

-Чудно е тоа што изолацијата ја доживувам како миг во кој сè е замрзнато. Секако дека сè уште пишувам дневник. Но, во суштина малку пишувам. По неколку реченици на врвот од изолацијата. Ме обзема некое нерасположение. Оваа нова состојба ме води кон некоја…
Април 29, 2020
3.angeli.so.truba

„Ако има волја има и начин“ – Џорџ Бернард Шо

Бидете секогаш чисти. Бидејќи вие сте прозорот низ кој го гледате светот. Демократијата е процес кој ни гарантира дека никој нема да владее подобро од тоа што заслужуваме. Кога човек сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт. Кога тигар сака да убие човек,…

Вангел Наумовски уметник кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“

Апр 06, 2020 Ликовна уметност 427
3.angeli.so.truba
Со името на охридскиот сликар Вангел Наумовски (22. 3. 1924, Охрид – 13. 6.2006, Охрид),…

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Јан 12, 2020 Друго од култура 916
Mudreci.pustina1
Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше…

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

Ное 24, 2019 Литература 1149
7.Vselenski.sobor
– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните…

Беседи

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

« »