логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


 

markov.sv.Zlata1.jpg

Во црквата Св. Ѓорѓиј - н. Чаир, во Скопје,  во петок/сабота 24-25/2010 година, со почеток во 23:00 ч. ќе се отслужи  сеноќно бдение со Божествена Литургија  по повод празникот на св. Спиридон Чудотворец. Бдението  ќе го отслуќи свештеникот Јован Трпковски. Се покануваат сите верни заеднички да се помолиме на светителот да се застапи за нас пред престолот на Севишниот Бог.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie