логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...

На 29. 05. 2011година недела на слепиот, во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Валандово ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија. По завршувањето на Литургијата ќе се осветат темели за нов храм, посветен на Мајката Божја во центарот на градот. 

 

http://www.valandovskaparohija.com.mk/Soopstenija.aspx?id=MUnhAswaYPw=Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie