логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


markov.sv.Zlata1.jpg

Скопје, 2010 год. - Соборен храм св. Климент Охридски

 

На 23 август 2010 година,  во соборниот храм св. Климент Охридски, во Скопје,  ќе се отслужи Божествена  Литургија.

Литургијата ќе отпочне во 8 ч.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie