логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...На 21 август 2010 година,  Радовиш  ќе го чествува празникот на св.Спасо Радовишки.
 Ќе биде осветен параклисот на св Спасо Радовишки во центарот на градот.
Со Архиерејската Литургија ќе чиноначалствува Неговото  Блаженство Архиепископот г.г.Стефан заедно со архиереите на МПЦ.
Организацијата на овој настан ја има Здружението Св.Спасо Радовишки, општина Радовиш и МПЦ -Брегалницка епархија.

  
 Кирил Чапов -претседател на здружението 
 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie