логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


 

 

Ве известуваме дека во недела, на 17.03.2013 година во 17:00 часот, во соборниот храм „св. Климент Охридски“ во Скопје ќе се служи вечерна богослужба на простувањето. Според Преданието на Православната Црква, денот пред почетокот на Великиот велигденски пост е посветен на нашето меѓусебно простување, за да можеме со чиста совест да тргнеме по патот кон учество во Христовото Воскресение. Се повикува сиот клир и верен народ да земе учество во богослужбата, на која ќе биде присутен Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, којшто ќе ни даде благослов за почеток на подвигот на постот.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie