логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Свети Климент, архиепископ Охридски

Vovedenie.Presveta Глас четврти:

Со зборови си ги упатил народите во верата Божја; со делата си се издигнал, преблажени; кон божествен и блажен живот. Со чудеса си ги просветлил оние што пристапуваат верно кон тебе, со знаменија си ја осветлил темнината. Поради тоа го славиме твојот божествен спомен Клименте.  Повеќе...


Bdenie.sv.Platon.jpg

Во Марковиот манастир „Св. вмч. Димитриј Солунски“,(Маркова Сушица), ноќта, петок кон сабота, 22-23 февруари  2013 година, на празникот на   светиот свештеномаченик Харалампиј и преподобен Прохор Лободник , со почеток во 22:00 ч. ќе се отслужи сеноќно бдение со Божествена Литургија. 

21.02.2013 год. Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie