логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Вера во Бог или само традиција?

Сведоци сме дека овие денови во оваа Страдална седмица од Великиот пост, толпа народ ги посетува Црквите. Се има впечаток дека имаме преголем број верници, но дали тоа навистина е така? Во нашата држава има многу Цркви, но за жал има многу малку верници. Ова е жално но вистинито. Овие денови ние забележуваме премногу народ но НЕ во Црквите, туку во ДВОРОВИТЕ од Црквите.

Луѓето седат во дворовите, се смеат, си разговараат, дури слушаме и недолични разговори, пцовки, потсмев кон свештениците, оговарање кон нашите ближни и слично. А најмногу жалам за најмалите дечиња, пуштени во дворовите од Црквите да си палат кибритчиња, како да е тоа некоја традиција со векови и некое значење во Црквата, а тоа што поучуваат свештениците на правилно славење на Бог, тоа воопшто не е важно. Колку пати поучувале дека не е добро да се палат кибритчиња во Црквите, бидејќи на таков празник и на такво свето место се прави една паганизација (познато како паликоси).

Наместо да одиме да го славиме Бог, да оддадеме почит ние одиме таму само за тие кибритчиња. Па зарем толку ни е тешко нам луѓето да влеземе внатре во Црквата? Зарем внатре некој ќе не изеде? Бог е прва и највисока реалност, Бог е Извор на Живот, ние сме деца на грешниот Адам и оваа вистина не ни е очигледна, разумот, волјата, чувствата ни се помрачени со грев. Човекот страда, бидејќи живее далеку од Бог Кој е Извор на живот.

Бог е нашиот Создател, а ние сме созданието. Зарем толку немаме почит кон нашиот Создател, барем во овие денови по еден час во денот за време на богослужбите во Црква, да влеземе внатре и да Му посветиме барем еден единствен час на Бога, поминат во молитва и покајание? Луѓе доаѓаат, најважно им е да запалат свеќи како тоа да е задолжителна работа за нив, влегуваат во Црквата на максимум 5 минути и заминуваат. Толку ли заслужи Бог од нас грешните? Зарем само 5 минути за Него успеавме да одвоиме во денот?

Слушнав како една млада мајка им вели на нејзини познати дека отишла во Црква за да си го направи редот. Кој ред, каков ред? Зарем во Црквата треба да одиме за да го направиме редот, како тоа да е нешто што мора да се направи и потоа да сме раат да не ни тежи.

НЕ, во Црквата се оди од љубов кон Бог, од љубов кон Воскреснатиот Христос, одиме во Црква од љубов, веруваме, сакаме да одиме, сакаме да го славиме Бог, а не да го направиме редот. Нашата вера не се темели на задолжителност, туку на љубов. Ние воопшто не сме принудени да одиме во Црква, Бог ни дал на сите слободна волја и ние можеме да избереме, од нас зависи што ќе избереме. А ќе ни биде така како што сме заслужиле и како што сме избрале.

Жал ми е што на Велигден, на Воскресението Христово околу полноќ дворовите од Црквите се преполни, се чека само да се испее тропарот да се каже Христос воскресе, и толку заврши се, дојде празникот, веднаш заминуваат да слават. НО, не во Црква, туку по ресторани, кафичи, дискотеки. Жалам што не научиле дека токму на полноќ службата почнува, а не завршува. Жалам што на таков празник, така наречените христијани, не одвојуваат 2 часа да присуствуваат на Воскресенската служба. Ние изгледа толку многу паднавме, што за се имаме време во животот освен за нашиот Создател. Имаме време да одиме на кафиња, на прошетки, на концерти, на митинзи, што е најтрагично таму стоиме по 3-4 часа и не се жалиме. А за Црквата Божја наоѓаме само изговори, тешко ни е да станеме секоја недела за на Литургија, тешко ни е да стоиме на служба еден час, тешко ни е да постиме и се вака до бескрај....

 Единствено што знаеме е да си го тераме нашиот живот без Бог, да мислиме на материјалното, а нашата душа ја пуштаме да тоне во бездна, знаеме да ги оговараме нашите блиски, знаеме да им наштетиме, да ги исмеваме свештениците иако тие 10 години и повеќе од нивниот живот го посветиле на Божјата наука и избрале да не водат нас слепите, да ни ја спасат душата,  и тоа е најлесно, најлесно е да бидеме како Јуда. Најтешко е да бидеме како Христос. Сите ние сме грешни, но сите сме повикани на спасение, ако е свештеникот грешен, молитвата не е грешна, Црквата не е грешна, Црквата е тело Христово, Христос е глава на Црквата.
Ако ние не сме членови на Црквата, значи ние не сме во телото Христово, Го немаме Христос како наша Глава, ние сме отпадници. Во Црквата има одговори на сите прашања, Христос има одговор на сите прашања, но за жал нема кој да праша, нема кој да се поучи, кој да се информира. Полесно ни е да тропнеме кај гатачи отколку во Црквата кај свештениците. Но да не заборавиме дека Христос е најдобриот учител. Простете ми...Се надевам дека ова мое искажување ќе вроди плод, и ќе ги поправиме нашите грешки.....ПРОСТИ НИ  ОЧЕ, НЕЗНАЕМЕ ШТО ПРАВИМЕ!

 

Студент на Богословски факултет - Скопје

ВЕЛИКА САБОТА 2019 лето Господово

ПП

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1300
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1840
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1229
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »