логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – СВЕТИЛНИК НА ПРАВОСЛАВИЕТО


         До денес не остана рамнодушен интелектуален ум, кој не остави пишан збор за големиот светител на нашето поднебје, не остана богослов, епископ, свештеник... кој не се восхити и не проговори за великиот учител на македонскиот народ. Мнозина предмене, останувајќи вчудоневидени од подвигот на епископот на македонскиот Ерусалим, од втората половина на деветиот век, прословија и оставија похвални слова за него, истакнувајќи го како словенскиот Златоуст кој го прероди словенскиот род во верата Христова, кој го облече во нетлената одежда на Духот Свет. Не дека немало кој па јас прв пишувам за свети Климента, ами дека неможам да ги сотрам зборовите кои во душава ми навираат, за делото неземно, ами небесно, остварено на овие простори македонски, на кои живеам јас.
          Секој народ во својата историја има проткајано духвни водичи. Меѓу повеќето од нив, еден се истакнува како родоначалник на духовните вредности и протомајстор во основоположувањето на верските и културно-образовните темели, врз кои почива сета духовна и материјална култура на тој народ.


          Ниту ние не заостануваме во тој поглед. Ако се свртиме кон нашето далечното минато и побараме таков духовен водич, таму некаде во деветтиот век ќе го најдеме духовниот факел, на кого со повеќе од сигурно ќе му ја препишеме оваа улога на духовен зачетник на нашето духовно битисување. Таков незгаслив факел, кој до ден денес, со своето дело зрачи е великиот охридски  фенер - светиот Климент Охридски.
     Уподобувајќи се на Христовите зборови: „Одете и научете ги сите народи кршевајќи ги во името на Отецот и Синот и Светиот Духа“ (Мт. 28, 19) свети Климент ја започнува својата духовно – просветна и црковно – културна мисија. Не штедејќи се себеси и неуморно работејќи на нивата Господова светиот Климент посејува духовни семиња чиј плод е отварањето на Охридскиот универзитет низ кој минале 3 500 ученици и на кој се изучувале како богословските, така и световните науку.


          Како добриот пастир кој си ја полага душата своја за патството свое (Јн 10, 11), протомајсторот во Евангелската проповед ќе остави неизбројни слова и поученија со цел да го поткрепи народот во верата христијанска. Творбите на свети Климента, расеани ширум светот, меѓу словените и елините, меѓу румјаните и јудеите ќе достигнат вистинска кулминација во начинот на поучување и разбирливост за верниот народ, кои и во подоцнежните времиња станале толку авторитативни, та ја зацврстиле верата на словенскиот нарот за да би останала жива и до ден денешен. Не само за големите, ами и за малите празници ќе слови од љубов и со тоа ќе сведочи за Христа распнатиот и воскреснатиот. Неговите проповеди, до ден денес сочувани, извираат од длабочината на неговата пастирска грижа кон народот и љубовта за довереното му патство и затоа претставуваат уникатно инеповторливо дело кои има бесценето значење за сето православие.
         Имајќи ги секогаш пред себе зборовите на светиот апостол Павле: „Стремете се кон љубовта; ревнувајте за духовните дарови, а особено да пророкувате“  (1 Кор 14, 1) свети Климент облечен во благодатта на епископската одежда, озаред со Духот Свет, верно ќе го води народот кон целта на постоењето - Христос и на разбирлив јазик ќе го поучува во верата и духовно ќе го храни од вечните вистини на христијанството.
        Задоен од духовните извори на нашиот протепископ, нашиот народ од тогаш, низ вековите, па дури до денес, ќе живее со неговите поуки и животот ќе го истројува по неговите слова. Како жив учител ќе го има свети Климента, преку неговите проглаголени беседи и оставени за наша полза поученија. Никогаш нема да се одтргне од неговиот лик и нема момент во кој би заборавиле на неговото дело.
       Светото писмо и Светото предание вели дека само Бог е безпочетен, сè друго има почеток. Така и нашата Евхаристиска заедница има почеток, нејзиниот почеток е тесно поврзан со ликот и делото на свети Климент Охридски, на кого му ја должиме сета духовно - просветна мисија во црковниот живот на македонскиот народ.
        Од реченово јасно се заклучува дека делото на свети Климент имало и сеуште има, мошне важна улога во животот на македонскиот народ. И денес кога доживуваме духовна преродба со возобновувањето на Охридската архиепископија во ликот на Македонската православна црква, ликот на свети Климент ни станува импозантна личност која ни дава духовна сила да ја продолжиме неговата мисија во градењето на црковно – моралните вредности.
          Сето она што го градиме денес го градиме врз стари и сигурни темели, врз темелите на илјада годишната македонска црковност и народност. И ова е фактот што на мнозина им пречи, та ја негираат нашата црковност и национална самобитност. Би сакале да мислат дека нашите корени се плитки, но нашите корени се протегаат од свети Климента, па и пред него.
         И ова мое кажување ќе го завршам со зборовиде на архиепископот Доситеј: „Ликот на свети Климент треба да израсне во нас како лик на национален херој, херој на нашата православна вера и прв светилник на нашата православна вера“. Врз кого ја темелиме нашата црковност и со чии оставени белези катадневно се поучуваме и на тој начин ја потенцираме неговата големина за македонскиот народ и го оживотворуваме неговото присуство во нашите животи.

 

Подготви: Стефан Бранковски

7-ми декември 2017 лето Господово
   Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1309
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1853
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1235
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »