логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Од 9 до 12 февруари годинава во главниот град на Словенија се одржала Меѓународна конференција под покровителство на Меѓународниот општествен фонд за единство на православните народи (МОФЕПН). Мотото на овогодинешната конференција било: „Човечко достоинство, слободи и права: христијанско гледиште“ и на него учество зеле претставници од над 20 држави и државни парламенти, како и поголемиот број Помесни православни цркви. На отворањето пред присутните се обратиле политичари од Словенија и Русија, како и неколку црковни великодостоинственици од Православната, римо-католичката и лутеранската црква. Било прочитано и поздравно писмо испратено до конференцијата од страна на Волоколамскиот Митрополит Иларион, претседател на Одделот за надворешни црковни работи на Московската Патријаршија.


Дел од учесниците на оваа конференција излегле со невообичаено барање за „радикализација на христијанството“. Имено, како што појаснила поранешната амбасадорка на Австрија, г-ѓа Андреа-Анастасија Сандхакер, терминот „радикализација“ во ова барање треба да се сфати во неговиот првичен контекст. „Тој збор произлегува од латинскиот збор radix, што значи корен. Јас многу би сакала токму во тој смисол христијанството да се радикализира, т.е. да се врати кон своите почетни корени и извори“. Според неа, на светот му е потребно обожение, наспроти современите барања за погрешно сфатените ‘слободи’ и ‘достоинства’.

- Единствено кога Бог ќе се врати во центарот на личносното битие, прашањето за човекови права нема да биде актуелно, затоа што при соединувањето со Бога ние сето тоа го добиваме автоматски – заклучила Австријката.

Претставникот на Европското христијанско-политичко движење, Белгиецот г. Лео ван Доесбург, се надоврзал на овој став додавајќи дека една од грешките на современиот свет бил обидот на политиките на ЕУ и САД за создавање на „алтернатива за христијанството“, а тоа, според него, биле „толеранцијата и секуларизмот’.- Оние, кои се застапуваат за толеранција и секуларизам, не го гледаат главното нешто, односно во самото човеково достоинство тие (намерно или не) не го согледуваат залогот на човековите права. Затоа и се обидуваат да создадат свои псевдоправа, а со самото и да го изопачат сфаќањето на човечката личност – изјавил тој. – Секуларистите сакаат да си играат со поими како „еднаквост“ и „слобода“. Но, на тој начин тие се обидуваат да создадат некакви посебни услови за малцинствата кои навидум ги застапуваат. Сите потребни концепти се изложени во Универзалната декларација за човекови права. Залагајќи се за толеранција кон едните, тие се однесуваат нетолерантно кон другите, унижувајќи ги нивните права и достоинства. Вистинската слобода е единствено во Христа и со Христа, а сè друго се покажува како псевдослобода – потврдил белгискиот политичар.

Како дел од работата на конференцијата бил посетен концентрациониот логор изграден во 1941г. во Љубљана. Според претседателот на МОФЕПН, проф. Валериј Алексеев, потребата за посетување на овие историски споменици е особено важна денес, за современиот човек да биде потсетен на ужасите од Втората светска војна, но и како доказ за спротивставување на нараснувачката нацистичка идеологија со која се соочуваат неколку европски држави.

По завршувањето на конференцијата, ќе биде изготвено комунике кое ќе биде испратено до сите позначајни комисии на Европската Унија и релевантни меѓународни форуми и институции. Изложените говори и дискусии ќе бидат објавени во повеќејазичен зборник.

На маргините од средбата, имигрантите од поранешниот Советски Сојуз упатиле апел до Московската Патријаршија за изградба на руско-српска црква во Марибор.

Инаку, МОФЕПН е основан во април 1995 година. Основна цел на оваа организација е зајакнување на духовните врски меѓу православните народи.

Извор: РИА Новости

Преземено од: Кумановско- осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 154
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 401
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Митрополит Струмички Наум: Христијанскиот идентитет е единствен идентитет што Христијаните го имаат

Луѓето што се крстени си мислат дека и автоматски се христијани, но не сфаќаат дека нивните дела не го говорат истото. Најмногу ги издава нивната внатрешна насоченост кон барање, а...

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

Отец Методиј Митановски:Вистински богати луѓе се во суштина „Светителите“

 Денешното Евангелско четиво е точната дијагноза на потрошувачкиот менталитет на денешниот човек и последиците од тоа. Затоа треба да се посвети големо внимание и детално да се проучи. Господ Бог...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Средба со бесмртниот Бог

Камо да немаше потреба да зборуваме, денес, за ова безумство човечко, за коешто зборува Христос во денешното евангелско четиво (види: Лука 12, 16–21). Но, за жал, постојат такви моменти и...

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

БEСEДА за сoвршeниoт чoвeк

Eдинствoтo на вeрата, браќа, и пoзнавањeтo на Синoт Бoжји, Гoспoда Исуса Христа Спаситeлoт, сoeдинува двајца луѓe вo eдeн чoвeк, илјада луѓe вo eдeн чoвeк и мнoгу милиoни луѓe вo eдeн...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Арх.Партениј Бигорски: За разумноста и безумието

Следствено, грев е човек да биде острастен кон материјалните нешта, кон земните блага, кои се минливи и му се дадени на човека да му послужат за добро, а не тој...

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

митр. Павел Сисанијски: Сите за еден

 Бог Го покажа Своето човекољубие не со евтини слова, но со принесувањето на Својот Син. Христос се појави во светот, со низа конкретни дела на љубовта. Првото дело е наклонетоста...

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Митрополит Струмички г. Наум: Познанието на Бог е едноставно својство на просветлениот ум

Посебно по воплотувањето Христово и Неговиот Домострој на нашето спасение, ѓаволот станува како играчка со која малите деца си играат (свети Атанасиј Велики) или како спаринг-партнер за оние што се...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

« »