логоFacebookTwitterYouTubeeMail


(25.11.2010)


Моштите на света великомаченичка Екатерина од грчкиот метох на Синајскиот манастир на света Екатерина за првпат ќе бидат донесени за поклонение на верните во Русија: од 1 до 5 декември светињата ќе биде во Москва, а од 5 до 24 декември – во Екатеринбург, којшто на 7 декември ќе го одбележи празникот на својата небесна покровителка.

Ова беше договорено за време на посетата на Синај на руската поклоничка група предводена од раководството на „Екатеринбуршкото здружение што го носи името на светата великомаченичка Екатерина“.

 Синајските монаси за преносот на моштите

„Во манастирот на Синај од светите мошти се чуваат главата (черепот) и левата рака на света Екатерина. Главата на света Екатерина еднаш го напушти Синај - во 1995 година. Но, оттогаш беше донесен закон според кој не смее да се изнесува ваков вид на светиња од египетската територија без да се обезбедат огромен број документи. Ние уште имаме и дел од моштите на Светителката кои се наоѓаат во нашиот метох во Грција, и нивното пренесување е полесно. Имено, овие мошти (дел од телото на света Екатерина) и ќе бидат доставени во Русија“ - изјави игуменот на манастирот на света Екатерина, Архиепископот Синајски Дамјан.

Игуменот на манастирот Архиепископот Синајски Дамјан

Одговарајќи на прашањето на РИА-Новости за важноста на преносот на моштите во Русија, игуменот изјави дека неговата обител има „посебни односи“ со Московската Патријаршија. „Во нашата историја има многу примери на добри и блиски односи меѓу Русија и манастирот, и пренесувањето во рускиот главен град, и во Екатеринбург (чие име е поврзано со името на света Екатерина), на моштите на оваа великомаченичка, ќе биде многу важен чекор во развојот на нашите односи и за возобновување на старите добри односи“ - рече архиепиескопот Синајски.
Тој раскажа за чудесните исцеленија што се случуваат од моштите на света Екатерина. „Еден познат човек се молеше тука, неговата мајка боледуваше од рак - и таа беше исцлена... Понекогаш од моштите истекува миро. А сребрениот прстен на света Екатерина на кое верните исто така се поклонуваат претставува симбол на стабилен брак.

„Вие сте православни, и тоа ни претставува радост што овој благослов ќе биде кај вас и вие ќе бидете благословени со овие мошти“ - рече духовниот отец на Синајскиот манастир отец Павле.
Според неговите зборови, меѓу стотиците поклоници кои секојдневно ја посетуваат обителта има многу верници од Русија. „Многу руски верници доаѓаат со желба да станат монаси, но многу е тешко да добијат дозвола за постојан престој на Синај, бидејќи ова е милитаризирана зона“ - рече отец Павле.
Најлесен начин да се доближат до Бог, подвлече тој,  - „е да се стане како дете во душата“ и „да не се осудува ближниот“.

Светата великомаченичка Екатерина 

Ќерка на царот Конста. По смртта на татко ѝ живееше со својата мајка во Александрија. Мајка ѝ беше потајна христијанка, којашто преку својот духовен отец ја приведе кон Христовата вера и Екатерина. Во едно видение Света Екатерина прими прстен од Самиот Господ Исус, во знак на веридба со Него. Тој прстен до денес стои на нејзината рака. Екатерина беше многу надарена и добро школувана во грчката философија, медицината, реториката и логиката, а притоа беше и необично убава. Кога злочестивиот цар Максенциј им принесуваше самиот жртви на идолите и им наредуваше на другите да го вршат истото, Света Екатерина смело излезе пред царот и ја изобличи неговата идолопоклоничка заблуда. Кога виде царот дека е посилна од него во мудроста и во знаењето, повика педесетмина најмудри луѓе за да се препираат со неа за верата и да ја посрамат. Но Екатерина ги надмудри нив и ги посрами. Разјарен царот нареди сите педесетмина мудреци да се изгорат во оган. По молитвите на Света Екатерина овие мудреци сите пред смртта го исповедаа името Христово и се објавија себеси за христијани. Кога оваа маченичка беше во затворот, го приведе кон верата војводата Порфириј со двесте војници, а ја обрати кон Христа и самата царица (августа-василиса). Сите пострадаа за Христа. При мачењето на Света Екатерина ѝ се јави ангел Божји, го запре и го искрши тркалото на коешто беше мачена; а потоа ѝ се јави Самиот Господ Христос и ја утеши. После многу мачења ја убија со меч во нејзината осумнаесетта година, на 24 ноември 310 година. Од нејзиното тело истече млеко наместо крв. Чудотворните мошти на Света Екатерина почиваат на Синај.

Според преданието ангелите ги пренеле нетлените мошти на света Екатерина на гората на Синајскиот полуостров (веднаш до гората на Мојсеј), каде што беа и пронајдени во 4 век од монасите, по едно откровение. Моштите на великомаченичката со почести се пренесени во храмот на Синајскиот манастир, кој во 6 век за време на светиот император Јустинијан доживеа процут. Потоа и гората, како и манастирот го добија името на света Екатерина. 

Синајскиот манастир е основан во 4 век и е еден од најстарите христијански обители во светот кои се активни без прекин. Овде се наоѓа центарот на автономната Синајска православна црква, под чија јурисдикција се наоѓаат низа манастирски метоси во Египет, Грција, Кипар, Либан и Турција. Игумен на манастирот е Синајскиот Архиепископ, кого од 7 век наваму го ракоположува Ерусалимскиот Патријарх. Жителите на манастирот предимно Грци. Денес обителта брои 30 монаси, од кои две третини живеат во самиот Синајски манастир, а една третина во неговите метоси.

 

 

Извор: РИА-Новости

Преземено од МПЦ


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 824
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Европски Пимен:„Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта...“,Плаошник (09.08.2020)

Митрополит Европски Пимен:„Од ближниот ни доаѓа и животот и смртта...“,Плаошник (09.08.2020)

Ако го избереме животот треба да се трудиме да бидеме семилостиви кон сите и кон сé. Семилостиви како оној кој го носел тоа име, како светиот Пантелејмон. Човекот кој ги...

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Ниту популизам, ниту индиферентност; туку пастирска грижа (08.08.2020)

Тоа, секако, зависи и од односот на луѓето кон Него: прво, Неговите ученици се во однос на послушание кон Него – тие се отворени кон Него и подготвени да прифатат...

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

« »