логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Уште необјавено

 

Распоред на богослуженија
во црквата свети Стефан (населба Аеродром, Скопје)

 


Свештенослужител: отец д-р Милан Ѓорѓевиќ

 


02. април (сабота), 18:30 Вечерна;
03. април (недела, Недела крстопоклона), 07:30 Утрена, 09:00 Света литургија;

07. април (четврток, Благовештение), 09:00 Света литургија;

09. април (сабота), 18:30 Вечерна;
10. април (недела, Недела на св. Јован Лествичник), 07:30 Утрена, 09:00 Света литургија;

13. април (среда), 18:30 Канон на св. Андреј Критски;

16. април (сабота), 18:30 Вечерна;
17. април (недела, Недела на св. Марија Египетска), 07:30 Утрена, 09:00 Света литургија;

23. април (Лазарева сабота), 07:30 Утрена, 09:00 Света Литургија, -- , 18:30 Вечерна;
24. април (недела, Цветници), 07:30 Утрена, 09:00 Света литургија;

28. април (Велики четврток), 07:30 Утрена, 09:00 Света литургија (Василиева со вечерна), --, 18:30 Читање на страдалните Евангелија;

29. април (Велики петок), 15:00 Велика вечерна (поставување на плаштаницата), --, 18:30 Утрена (Статиите на велика сабота);30. април / 01. мај (
ВЕЛИГДЕН): Празнично БДЕНИЕ со почеток во 23:30 часот.

 

 

10-ти март лето Господово 2016

Друго:

доц. д-р Милан Ѓорѓевиќ - За справувањето со простотијата

Д-р Милан Ѓорѓевиќ - Стара нова година (14.01.2016)Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

« »