логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Со благослов на Митрополитот Кумановско-осоговски, г. д-р Јосиф, Епархискиот црковно-образовен совет објави пет нови наслови во својата библиотека: двотомната антологија на предавања, интервјуа и проповеди на Митрополитот Антониј Сурошки насловени „Пастирство“, студијата „Биоетика на репродуктивните технологии“ на отец м-р. Филип Станковски, како и Акатистот на Пресвета Богородица и Статиите на Велики Петок наменети, пред сè, за богослужбите во Великиот пост.

Пет нови наслови во бибилиотеката на Кумановско-осоговската епархија

 

 
извадок од предговорот на книгата „Пастирство“
„Дајте ни од вашиот елеј“

И ќе ви дадам пастири според Своето срце, кои ќе ве пасат со знаење и благоразумност.
Јерем. 3,15

Господ наш Исус Христос трипати го прашал апостол Петар: Ме љубиш ли? – и трипати слушнал потврден одговор. Се сетив на тој евангелски настан (Јн. 21, 15-17) затоа што, и во оваа книга, и во ова воведно слово станува збор за пастирството и за пастирот. И би сакал да се посвети внимание на тоа, какви различни интонации се слушаат во формираните прашања на Спасителот за пастирското достоинство, секогаш откривајќи во него нова смисловна ветка:

Ме љубиш ли ти повеќе од овие? – т.е. повеќе од останатите следбеници.
Ме љубиш ли ти? – со други зборови, љубовта ли те придвижува во односот кон Мене или нешто друго?
Ме љубиш ли ти? – имено ти, и никој друг…

И само под услов на потврдни одговори, кои доаѓаат од длабочините на срцето, кои му се непознати и на самиот апостол, но не се скриени од Бог: Господи! Ти знаеш сè; Ти знаеш дека Те љубам – Спасителот го произнесува Својот благослов: Паси ги Моите овци.

Сурошкиот Архипастир ѝ оставил на Црквата бесценето наследство. Сведок на животот и духовен раководител на руската дијаспора во Северозападна Европа, на поколението емигранти од царска Русија, ги вовел во Божјиот храм оние што се родиле и израснале во постреволуциската Русија, кои своевремено ја напуштиле, а исто така, и тие, кои денеска слободно избираат, каде да поживеат на друго место, освен во домот на својата татковина… Добар пастир, ја создал Сурошката епархија, со силата на својот личен пример го открил богатството на Православието и пред синовите и ќерките на Албион, и пред сонародниците, кои се нашле надвор од границите на татковината.

ФИЛАРЕТ,
Митрополит Мински и Слуцки,

Извор: Кумановско- осоговска епархија
патријаршиски егзарх на цела Белорусија.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

« »