логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


9dena.d.Kiril.jpg

с.Дељадровце, 19.06.2013 год.- манастирска црква на св.вмч. Георгиј на празникот на преподобните маченички Архелаја, Текла и Сузана; Преподобен Висарион;

 9dena.d.Kiril.jpg

 

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

   9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

  9dena.d.Kiril.jpg

  •    Заупокоена Литургија во манастирот на св.вмч. Георгиј, с.Дељадровце(19.06.2013)
  • На 19.06.2013 година, на деветиот ден од упокојот  на Митрополитот Полошко- Кумановски г. Кирил, во прекрасната  манастирската црква на св.вмч. Георгиј, во с. Дељадровце, Митрополит Повардарски г. Агатангел,  во сослужение со  епископите г. Јосиф Лешочки,  г.  Јосиф  Велички , и свештенството од Полошко-Кумановската епархија,  отслужи Архиерејска заупокоена Литургија за блаженопочинатиот Митрополит   г. Кирил. На Литургијата верниот народ  се причести со Светите Христови Тајни. Како вистинско чедо кое бескрајно го сака својот духовен татко, Митрополитот г. Агатангел, со многу љубов и внимание , говореше за своите први чекори во МПЦ, уште  како млад богослов и средбата со Митрополитот  Кирил, за  големината и значењето на  неговите духовни дела , за надежда дека Господ ќе ја прими неговата душа во Царството небесно. Потоа во манастирскиот двор, во спокојството и мирот кој обзема , а каде се наоѓаат  моштите на починатиот архиереј,  Митрополитот Агатангел во сосолужение на епископите Јосиф Лешочки и Јосиф Велички, гo изврши чинот на парастас за блаженоупокоениот Митрополит Кирил.

           Нека му е вечен неговиот спомен! Амин.

  9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

   9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg


 

 9dena.d.Kiril.jpg

  9dena.d.Kiril.jpg

  9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

Преминпортал (к.т)

19-ти јуни, лето Господово 2013

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »