логоFacebookTwitterYouTubeeMail

[youtube height="350" width="560" align="none"]https://www.youtube.com/watch?v=PqFeA-jIXGY[/youtube]

Се проближуваме на празникот на Христовото Рождество. Едно од нештата што ги правиме пред празник е чистењето на куќата или станот пред да ни дојдат гости. Но, ајде да позборуваме за еден поинаков вид на „чистење на домот“, т.е. духовно подготвување за да Го пречекаме главниот Гостин, Кој наскоро ќе се роди во нашиот свет во Витлеем.


Во идеалот, ние постојано треба да сме зафатени со ова дело, со она што јас го нарекувам „Одржување на поредокот во домот“, но ако сте неуредна личност како мене, потребно е повеќе време во посебни пригоди како што е еден голем празник. Да се потсетиме на трите главни дејствија, потребни за Одржување на поредокот во домот:

    Самоиспитување;
    Молитва, и
    Созерцание/Согледување.

Сите овие три нешта не мора да се извршат во истиот редослед, но доколку ги правиме секојдневно, тие нè држат во она што јас сакам да го наречам Божја зона, тие ни ја предаваат Божјата благодат во нашите животи и ни ја откриваат Божјата волја во нашите дела. Ако сме црковни луѓе, овие три нешта ни се од голема помош; првото, самоиспитувањето, ни ни помага и нè води во светата тајна покајание, во која е вклучена и исповедта. Освен нашето секојдневно самиспитување, каде што ја проценуваме работата што треба да се направи при нашето чистење на домот, ние добиваме и благодат на ослободување од теретот, т.е. со самото тоа што го споделуваме пред Бога и друго човечко битие, свештеник. Нашата молитва и согледување се потпомогнати со службите на празникот и нивните текстови, коишто дома најверојатно подолго време ќе ги анализираме.

сестра Васа Ларин

Подготвил: презвитер Георгиј Глигоров

Mistagogija


Ознаки:Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »