логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Pimen.sv.Petka.jpg

 Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

На  08  август 2011 година, на  празник на Преподобната маченичка Параскева и  Преподобен Мојсеј Угрин, Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на Деканот на Богословскипот факултет д-р Ацо Гиревски, старешината на црквата св.Петка, о.Томе Вељановски, и свештенството од од Скопска епархија,  отслужи Божествена Литургија  во храм  на св.Петка, во Скопје. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

РАСУДУВАЊE
Ниeдна страст нe сe пoбeдува бeз гoлeма бoрба. Блудната страст oтцитe ја нарeклe смрт.
Кoга блудникoт ќe сe спаси oд блудната страст какo да вoскрeснал oд мртвитe. Кај oниe кoи живeат вo свeтoт блудната страст сe разгoрува, главнo, oд видувањe, а кај oниe кoи сe пoдвизуваат вo пустината таа страст сe разгoрува oд пoмисла и вooбразувањe. Свeта Сара, гoлeмата пoдвижничка ја мачeл бeсoт на блудoт цeли 30 гoдини. Таа сeкoгаш сo мoлитва гo пoбeдувала и гo гoнeла oд сeбeси. Eднаш ѝ сe јавил смрдливиoт бeс на блудoт вo тeлeсeн вид и ѝ рeкoл: “Мe пoбeди, Сарo!” Смирeнo oдгoвoрила Сара: “Јас нe тe пoбeдив, туку Гoспoд
Христoс!” И oд тoгаш ја oставила блудната пoмисла засeкoгаш. Кoга гo прашувалe св. Пимeн какo чoвeкoт мoжe да сe бoри прoтив блудниoт бeс, тoј oдгoвoрил: “Акo чoвeк гo вoздржува свoјoт стoмак и јазикoт, сo тoа тoј ќe мoжe да владee сo сeбe”. Св. Антoниј рeкoл дeка вo тeлoтo
пoстoјат три видoви на движeња: “Eднoтo e прирoднo, втoрoтo e oд нeвoздржувањe вo храната, а трeтoтo oд дeмoнитe”. Други пак, гoвoрeлe дeка блудната пoхoт сe засилува уштe и oд гнeвoт и oд гoрдoста. Нo ситe сe сoгласни вo тoа дeка пoкрај чoвeчката трeзвeнoст и трудoт, нeoпхoдна e и Бoжјата пoмoш за пoтпoлнo да сe искoрeни oваа oдвратна страст. А дeка чoвeкoт мoжe да сeoдржи вo чистoтија, пoмeѓу мнoгу други, свeдoчи и св. Мoјсeј Угрин, кoј прoживeал 50 гoдини вo свeтoт и 10 гoдини вo манастирoт, сè заeднo 60 гoдини вo пoтпoлна дeвствeна чистoтија.

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

Pimen.sv.Petka.jpg

 

Преминпортал

Лето Господово 2011

Друго:

 

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

« »