логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

с.Матка,23ти декември 2019 лето Господово- манастир Успение на Пресвета Богородица

7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 По повод упокојувањето на сестрата наша во Христа, расофора Анастасија, денес 23.12.2019 во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Матка се отслужи Заупокоена Литургија и Погребение.                                                                                                                                                    

      Нека Семилостивиот Бог ја упокои нејзината душа таму каде што почиваат праведниците. Вечен нека и е споменот!

***

(Христос, вистинскиот Бог наш, Кој воскресна од мртвите и владее над живите и мртвите, по молитвите на Својата Пречиста Мајка, на преподобните и богоносни отци наши, и на сите свои светии, душата на починатиот Свој слуга да ја всели во населбите на праведниците, да ја упокои во лоното Авраамово и кон праведниците да ја присоедини, и нас да нѐ помилува – како добар и Човекољубец.)

 

7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

(Во Царството Твое спомни си за нас, Господи, кога ќе дојдеш во Царството Твое.
Некогаш Адам, откако вкуси од плодот од дрвото беше истеран од рајот, а разбојникот кој на крстот висеше, откако Те исповеда како Бог, влезе во рајот. И ние, спасените со Твоето страдање, Господи, угледувајќи се на разбојникот, со вера Ти повикуваме: спомни си за нас, кога ќе дојдеш во Царството Твое.

Стих: Блажени се чистите по срце, зашто тие ќе Го видат Бога.
Земајќи прав од земјата, Оној што ме создаде, го создаде телото мое со божествената волја, и вдахнувајќи душа во него со Својот живоносен здив, Он ја постави под света заповед. Мене, ужасно потчинетиот на гревовната распадливост, Ти, поради безмерното милосрдие, ме повика оттаму.  

Стих: Блажени се миротворците, зашто тие ќе се наречат синови Божји.
Ужасна и страшна тајна за сите, кога душата од телото се разлачува: душата тогаш заминува, а телото се предава на земјата и се погребува. Затоа и ние, дознавајќи за последното заминување, да поитаме кон Спасителот, повикувајќи со солзи: спомни си за нас, Господи, кога ќе дојдеш во Царството Твое.

Стих: Блажени се гонетите заради правда, зашто нивно е Царството Небесно.
Зошто толку страшно ме оплакувате, о луѓе? Зошто напразно се јадосувате? Претставениот на сите им објавува: смртта на сите им е покој. Да го слушнеме и гласот на Јона, кој вели: смртта е покој за човекот. Но упокој го, Боже, со Светиите оној што си го зел.
Стих: Блажени сте вие кога ќе ве срамат и гонат, и кога ќе говорат против вас секакви лоши зборови лажно – заради Мене.
Семудриот Павле јасно го претскажа претставувањето на сите, учејќи дека мртвите ќе станат нераспадливи, а ние ќе се измениме според Божјата заповед. Тогаш и онаа страшна труба ќе затруби, и ќе ги подигне од сонот сите кои од дамнина се упокоени. Но упокој го, Боже, со Светиите оној што си го зел.

Стих: Радувајте се и веселете се, зашто голема е наградата ваша на Небесата.
Претставениот, и во гробот лежејќи мртов, спокоен, на сите им довикува: дојдете земнородни кон мене, погледнете ја телесната убавина како потемнела. Затоа, браќа, познавајќи го крајот по неа, да поитаме кон Спасителот, со солзи повикувајќи: упокој го, Боже, со Светиите оној што си го зел.

Богородичен: Натприродно, Владичице, во Твојата утроба си Го зачнала бессемено Предвечниот Бог, и во тело си Го родила Него – Бог и Човек, непроменливо и неслиено. Затоа и ние, знаејќи Те секогаш за Богородица, со вера повикуваме кон Бог, Кој од Тебе се роди: спомни си за нас во Царството Твое.)

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 Преминпортал (к.т./Сестринство на манастирот)

 

 Друго:

Од архивата на Преминпортал:

1. Матка 2009 г.

7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 7.Vselenski.sobor

 П.П. 2019 г.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

Денес беше сецрковно торжество, радост за дојдените заради љубовта во Христа... Радост долгоочекувана, желба кој тивко тлееше во посакувањата на илјадници наши браќа и сестри христијани. Се се радуваше. Толку...

« »