логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Мудроста си изгради дом, ги утврди седумте столбови негови – вели премудриот старозаветен Проповедник (Изрек. 9,1). И навистина, Премудроста Божја, Словото на Отецот, ја подигна Својата палата на љубовта и светоста среде славјанските народи, положувајќи ги како негови непоклатни столбови седумтемина богоизбрани садови на духот, рамноапостолните отци наши: Кирил и Методиј, Климент и Наум, Сава, Горазд и Ангелариј. Велики имиња на величието на Божјата красота. Овој свештен седмочислен собор ќе стане причина за просветувањето и спасението на илјадници илјади души, на цели народи, по чии земји газеле нивните благословени нозе и се огласувале нивните богоглаголиви усти. Оти, кое сенародно благо што го имаме денес не ни е дадено преку рацете и усните на овие благородни служители на Единиот Бог во Троица? Азбуката ли, која по Божјо откровение и содејствие била измислена од Философот? Јазикот ли, што тие преку бесмртното им дело го овековечиле засекогаш? Свештените книги, кои тие ни ги превеле и на мајчин јазик ни ги предале? Или училиштата, кои по нивните заложби и трудови биле отворени? И народната писменост и книжевност, на која тие ѝ ја положиле основата и почетокот? А што би можеле да кажеме за тоа што тие, Учителите и Отците наши, ни Го вселија во срцата Христа, во Кого се скриени сите сокровишта на мудроста и знаењето (Колос. 2,3)?

Сеќавајќи се со благодарен спомен за нивните бесценети благотворства кон нас, нашата Свештена Обител, со својот Старец, Архимандрит Партениј, и оваа година умилително го прослави нивниот соборен празник, како и споменот на Светиот Великомаченик Пантелејмон, омилениот Светија на нашиот духовен родоначалник, Свети Климент Охридски. И колку е милостив Бог кон нас, што нѐ удостои во нашиот Манастир да имаме од светите и исцелителни мошти и на Свети Пантелејмон и на Свети Климент! А радоста и честа на овој ден за нас се уште поголеми, бидејќи токму на овој празник, пред 24 години, нашиот Старец и татко во Христа, го прими свештеничкиот чин, во храмот на Пресвета Богородица – Перивлепта во Охрид, преку рацете на нашиот почитуван владика, Митрополитот г. Тимотеј. Нека денешните светии го укрепуваат во неговата свештеничка служба и нека му помагаат во носењето на тешкиот товар од игуменскиот крст!

 

 

 

 

 

 

 

https://bigorski.org.mk/vesti/bogosluzhbi/spomen-na-svetite-sedmochislenici/

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Во денешното евангелско четиво (Марко 6, 14–29) ни се открива кои се главните човекови страсти и какви се нивните основни меѓусебни влијанија во нас самите. Страста е болна – до...

Постои ли вистински авторитет за младите?

Постои ли вистински авторитет за младите?

Мислам дека кризата на авторитетот, мили мои, денес е најголемиот проблем во нашево совремие. Погледнете што се случува насекаде околу нас. Сите авторитети се разрушени, сè е така нихилистички релативизирано....

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Како може животот покрај Христос за некој да биде извор на страдање и извор на тага? Како може на монахот животот во манастирот да му биде извор на страдање, извор...

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

Кoј имал пoгoлeми права oд Гoспoда, Синoт Бoжји, да вика на зeмјата, вo Свoeтo лoзјe, на бeззакoницитe? Кoј имал пoгoлeми права да ги наврeдува грeшницитe кoи Гo наврeдуваа Бoга и...

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

“Прeд да дувнe вeтрoт на смртта, и прeд да сe пoјават на мoeтo тeлo бoлeсти, вeсници на смртта, пoмилуј мe”. “Прeд да зајдe вeличeствeнoтo сoнцe на висoчината за мeнe, пoмилуј...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

На ничиј живот немаме право да носиме суд, ниту пак, такво нешто примивме во Црквата од апостолите и од учењето на Светите отци. И сржта на нашиот подвижнички живот –...

« »