логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

svklimentlet2019 11

„Клименте славни, твоите добри нозе ги насочи по патот Божји, затоа од заблуда народие ги упати во вистинската вера, избавувајќи ги од прелеста на лажливата земја“ (песна од Канонот на Утрена на св. Климент Охридски Чудотворец).

 svklimentlet2019 3

svklimentlet2019 5

Торжествата по повод празникот на св. Климент Охридскиот Чудотворец, на св. Седмочисленици и на св. вмч. Пантелејмон, продолжија на 09.08.2019 година, во Светиклиментовиот манастир на Плаошник во Охрид, каде што беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Ефтим Бетински, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Горан Ставрески, Ѓорѓи Блажевски и Александар Димоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополито Пимен се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

 svklimentlet2019 15

Митрополит Пимен

„Бидете свети, затоа што сум свет Јас, Господ, вашиот Бог" (3. МОЈСЕЕВА 19:2).

Колку ли мудра заповед или совет од Бога, нашиот Создател, упатена до неговите созданија, пророци, апостоли, маченици и ученици, ќе рече некој, и ќе жали што не бил современик на Мојсеја оваа заповед од неговата уста да ја чуе лично. Друг, пак, ќе се посомнева дали уште треба да важи оваа заповед за нас правдајќи се со невозможноста во овој современ свет да се исполни. Трет ќе рече остави тоа, тоа е само за избраните.

 
И чие размислување тука држи вода?

Та сите ли што ја чуја заповедта станаа свети? Нели дел од оние што со свои уши ја чуја заповедта се дигнаа и против Бога и направија златно теле и се оддалечија од Него и нели едни го слушаа и го гледаа Христа Бога Спасителот, а потоа повикаа „Распни го, распни го".
Нели и Јуда беше еден од оние дванаесетмина што постојано беа со Христа и што ги чуја сите спасителни зборови на својот Учител?

Оние пак што се сомневаат дека тоа важело некогаш, но не и денес, нека се сетат дека секое време давало свои светители. Не со глумење на подвигот на другиот, туку секој умножувајќи го талентот нему даден од Бога. Следејќи ги зборовите од Бога да бидат свети, но и да го следат Патот, Вистината и Животот, кои се пак Вистинскиот Христос. И затоа имаме пророци, и апостоли, и маченици, и подвижници, и светители, и просветители... Секое време и секој народ имаат свој предизвик, а една и иста заповед. И кој ја слушал заповедта, тој станувал свет без разлика на векот во којшто живеел.

А заповедта била само за избраните или за секој што ја чул и ја спровел во сопствениот живот?

Еве токму денес и токму тука си спомнуваме за светителот што ги обединува сите одговори во својата личност.

Денес, кога си спомнуваме за светиот Климент, кога си спомнуваме за незалезното светило од Плаошник и кога си спомнуваме за сиот негов живот, за неговата послушност од мали нозе да Му служи на Бога, да ги слуша божествените проповеди на своите божествени учители Кирил и Методиј, да тргне со нив до Рим и да ја брани оправданоста Божјото слово да се проповеда на секој разбирлив јазик, а не само на трите јазици што ги сметале за од Бога избрани, кој го ширел Словото Божјо на црковнословенски јазик во Истра и Моравија, кој по послушанието да го води своето стадо кон спасение и Царството Небесно се вратил во родните краеви во Охрид, Кутмичевица и Македонија,кој не само што го просветил своето стадо од епископскиот трон, туку и го описменил и му ја оплеменил душата, го научил и да ги оплеменува овошките за не само да може да ја нахрани својата душа со богословието, ами и своите тела со произведената храна, кој бил отворен до својот смртен час да го ислуша секој човек со неговите проблеми, да му даде одговор и да му ја смири душата и на крај да ја положи душата своја за овците свои како добар пастир на словесното стадо, лесно ќе увидиме дека и покрај тоа што не ја чул директно од Мојсеја или пак од Христа заповедта за светост, и покрај тоа што живеел во век со предизвици различни од тие од првиот век и и покрај тоа што не бил од небо паднат, туку роден на земјата, како секој од нас ја здобил светоста и денес се моли за нас на Небесата пред престолот на нашиот Бог Света Троица.

И сега, кога си спомнавме за сите негови подвизи и добродетели, за умножувањето на неговите таленти од Бога дарувани и за неговото спроведување на овој секогаш актуелен од Бога и Христов повик на светост и потврдата на неговата светост на земјата и на Небесата, ќе останеме сè уште во борба со помислите околу горенаведените три прашања или пак ќе повикаме кон нашиот свети Климент Охридскиот чудотворец да се моли за нас пред Бога Живиот да нè укрепи во нашиот личен подвиг на исполнување на заповедта за светост, та еден ден да застанеме и ние рамо до рамо со него пред престолот на Бога Света троица?

Свети Клименте, не престанувај никогаш да нè укрепуваш молитвено во подвигот.

Амин и за многу, многу години верен народе на Македонската света православна црква.09.08.2019 год.
св. Климент Охридски Чудотворец
ман. „Св. Климент и Пантелејмон" Плаошник, Охрид

svklimentlet2019 6

 svklimentlet2019 7

 svklimentlet2019 8

 svklimentlet2019 10

 svklimentlet2019 12

 svklimentlet2019 16

svklimentlet2019 13

 svklimentlet2019 18

 svklimentlet2019 19

 svklimentlet2019 24

 svklimentlet2019 25

 http://www.dke.org.mk/index.php/3197-2019-08-09-13-44-45

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Во денешното евангелско четиво (Марко 6, 14–29) ни се открива кои се главните човекови страсти и какви се нивните основни меѓусебни влијанија во нас самите. Страста е болна – до...

Постои ли вистински авторитет за младите?

Постои ли вистински авторитет за младите?

Мислам дека кризата на авторитетот, мили мои, денес е најголемиот проблем во нашево совремие. Погледнете што се случува насекаде околу нас. Сите авторитети се разрушени, сè е така нихилистички релативизирано....

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Како може животот покрај Христос за некој да биде извор на страдање и извор на тага? Како може на монахот животот во манастирот да му биде извор на страдање, извор...

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

Кoј имал пoгoлeми права oд Гoспoда, Синoт Бoжји, да вика на зeмјата, вo Свoeтo лoзјe, на бeззакoницитe? Кoј имал пoгoлeми права да ги наврeдува грeшницитe кoи Гo наврeдуваа Бoга и...

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

“Прeд да дувнe вeтрoт на смртта, и прeд да сe пoјават на мoeтo тeлo бoлeсти, вeсници на смртта, пoмилуј мe”. “Прeд да зајдe вeличeствeнoтo сoнцe на висoчината за мeнe, пoмилуј...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

На ничиј живот немаме право да носиме суд, ниту пак, такво нешто примивме во Црквата од апостолите и од учењето на Светите отци. И сржта на нашиот подвижнички живот –...

« »