логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Берово, 21ви јули 2019 г.-манастир на Успение на Пресвета Богородица

 

 

 

 


Во манастирот Успение на Пресвета Богородица во Берово на 21. јули 2019. г. кога во Македонската православна црква – Охридска архиепископија се спомнува светиот великомаченик Прокопиј; Во преполната манастирска црква отец Фотиј одслужи Света Божествена Литургија во сослужение на отец Дејан Миловски. Верниците се причестија со Светите Христови Тајни.
На редовниот синаксис после Литургијата отец Фотиј врз основа на прочитаното Евангелие според Матеј (8:28-34; 9:1-1) ги подтикнуваше присутните на лично преиспитување. Во Евангелието Христос во земјата Гергесинска од двајцата бесни ќе ги истера злите духови во стадото свињи така што збеснатите свињи ќе се издават во водата. Затоа жителите Гергесински ќе го замолат Исуса да си отиде од нивниот крај.
Евреите од Гергесинскиот крај од користољубие го кршеле Законот со тоа што одгледувале свињи, а по својата надворешност и во синагогата навидум го запазувале Законот. Слично на нив има христијани кои декларативно и навидум го следат Христа но во суштина го негираат.
Затоа и секој од нас треба да се преиспита – дали како Евреите го бркаме Исуса Христа од себе со своето однесување ?
Односот кон Христос зависи од тоа како ги усмеруваме  страстите – кон љубов или омраза. Отецот критикуваше: веднаш по Литургијата место да останете на синаксисот се извинувате дека имате работа и си одите. Во секојдневното однесување се свртуваме кон другите и ги озборуваме. Во расправии со ближните страстите се будат и ни даваат сила за завист, клетви, блуд. Ете така и ние го бркаме Исуса од нас како Евреите од Гергесинскиот крај.


Но нашиот Спасител Исус Христос нема пречка од Негова страна повторно и повторно да ни се врати и нѐ утеши ако срдечно се покаеме и од срце Го повикаме.
Затоа во Црквата дојди свртен кон себе. Нека престојувањето во Црквата ти биде борилиште со самиот себе за да можеш енергијата на страстите да ја усмериш на добро. Барај сила да направиш мала жртва, најди го најдоброто време во денот за молитва, издвој време во денот за средба со Исуса, остани на синаксис по Литургијата, помогни му на ближниот, однеси го на лекар итн. И сети се дека нашиот Господ Исус Христос нѐ уверува дека кога на нашиот сосед тоа сме му го направиле во суштина тоа на Христа сме Му го направиле.
Само така ние христијаните ќе станеме пример и светлина за нашата околина.
На митрополитот европски Пимен и отец Дејан Миловски кој сослужуваше на оваа Литургија и кој е назначен за нов парох во Копер (Словенија) и Удине (Италија) нека им е благословена и богугодна службата.

 

 

 


 

 

 

 Аудио запис

 

Подготви: Ратислав Кардалев

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Мирополит Струмички Наум - СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Во денешното евангелско четиво (Марко 6, 14–29) ни се открива кои се главните човекови страсти и какви се нивните основни меѓусебни влијанија во нас самите. Страста е болна – до...

Постои ли вистински авторитет за младите?

Постои ли вистински авторитет за младите?

Мислам дека кризата на авторитетот, мили мои, денес е најголемиот проблем во нашево совремие. Погледнете што се случува насекаде околу нас. Сите авторитети се разрушени, сè е така нихилистички релативизирано....

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Најголемото богатство

Како може животот покрај Христос за некој да биде извор на страдање и извор на тага? Како може на монахот животот во манастирот да му биде извор на страдање, извор...

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за Христoвиoт карактeр какo штo гo прoрeкoл Исаија

Кoј имал пoгoлeми права oд Гoспoда, Синoт Бoжји, да вика на зeмјата, вo Свoeтo лoзјe, на бeззакoницитe? Кoј имал пoгoлeми права да ги наврeдува грeшницитe кoи Гo наврeдуваа Бoга и...

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

Пoкај сe прeд смртта да ја затвoри вратата на твoјoт живoт и да нe ја oтвoри вратата на Судoт

“Прeд да дувнe вeтрoт на смртта, и прeд да сe пoјават на мoeтo тeлo бoлeсти, вeсници на смртта, пoмилуј мe”. “Прeд да зајдe вeличeствeнoтo сoнцe на висoчината за мeнe, пoмилуј...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Братот мој е мојот живот

На ничиј живот немаме право да носиме суд, ниту пак, такво нешто примивме во Црквата од апостолите и од учењето на Светите отци. И сржта на нашиот подвижнички живот –...

Архимандрит Партениј Бигорски: Благословениот подвиг носи телесно здравје и духовна радост

Архимандрит Партениј Бигорски: Благословениот подвиг носи телесно здравје и духовна радост

Според светите отци на Црквата, едно вакво целовечерно стоење во молитва и во благодарност кон Бога, заменува цел четириесетдневен пост – се разбира, доколку човек се подвизува во будноста, трезвеноумието...

« »