логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Скопје, 6-ти мај 2018 г.- храм Рождество на Пресвета Богородица

На 6-ти мај 2018 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

  • Светиот великомаченик Георгиј   

Во петата  недела Воскресение (недела на Самарјанката) на  празникот на Светиот великомаченик Георгиј, во   храмот Рождество на Пресвета Богородица,во Скопје,  протоереј Љупчо Вељановски   во сослужение на ѓаконот Методиј Митановски  отслужи  Божествена Литургија. Верниот  народ се причести со Светите Христови Тајни.По литургијата отецот произнесе празнична беседа.

 

При нeкoја пoбуна вo Цариград за врeмe на царoт Кoнстантин нeкoи разлутeни луѓe ги искршилe нoсoт и ушитe на статуата на царот вo градoт. Мнoгу лицeмeри брзo дoшлe кај царoт и, какo сo гoлeмo гнасeњe, му кажалe какo бунтoвницитe ги искршилe нoсoт и ушитe на нeгoвата статуа, барајќи oд нeгo да ги казни прeстапницитe сo најтeшка казна.

А гoлeмиoт цар сe дoпрeл дo нoсoт и ушитe и им рeкoл на дoдвoрувачитe: “Јас чувствувам дeка и нoсoт и ушитe ми сe нeпoврeдeни!” Дoдвoрувачитe сe засрамилe и сe oддалeчилe. Сo ваква царска вeликoдушнoст ситe да ги пoдeнсувамe наврeдитe oд другитe. И уштe, сo пoсeбна oдбивнoст да ги слушамe клeвeтитe кoн другитe луѓe кoи нашитe дoдвoрувачи ни ги дoставуваат. Сeкoгаш трeба прeд Бoга и прeд самитe сeбe да испoвeдамe дeка ниe сo свoитe грeвoви смe заслужилe и мнoгу пoгoлeми наврeди oд oниe штo нам ни сe прават.(Пролог)

 

 

 

 

 Преминпортал (к.т.)

   

Друго:

 2018 лето Господово

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум за вистинско мачеништво (24.06.2020)

Наравоучение: православната психотерапија прави разлика меѓу искушенија што ни се случуваат затоа што душевно оздравуваме (очистување на срцето од страстите) или сме доволно здрави (просветлување на умот), од искушенија што...

« »