логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Стихири на Господи повикав


Кога беше испратен при тебе, славниот благовесник Гаврил, те нарече со твоето небесно име Благодатна, откривајќи ни ја во него сета човекољубива милост на Пресвета Троица кон нас, грешните негови рожби. А милоста Негова е блага вест за Црквата: Он слезе и од тебе, Пречиста Богомајко и Дево, позајми тело, а во замена ни подари Божество. Раѓајќи Го неискажливо Ти, всушност, ја роди Црквата, бидејќи ѝ го даде телото на Црквата. Затоа, достојно е навистина да те ублажуваме, ние кои те имаме за своја блага посредничка и усрдна заштитничка, слатка утеха во искушенијата и неволите. Ти си основа на пророците, глава на апостолите, храброст на мачениците, темел на учителите, слава на сè земно, радост на сè небесно, украс на сета твар. Почеток и извор и корен на неискажливи добрини. Врв и совршенство на сè свето. И ниедна пофалба изречена од боговдахновената уста на Црквата низ чудесно сплетените стихови на Акатистот во твоја чест, па колку и да е голема, не е доволна да го воспее твоето величие и небесна слава.      

Во исчекување на светите и благодатни денови на сечесните Страданија Христови и на Неговото сесвето Воскресение, монашкиот наш собор, умножен со верните кои ревносно ги поминаа снежните навеви за да земат удел во оваа небоземна пофалба, ѝ ги упати последните акатистни поздрави на Сепречистата Владичица наша Богородица во оваа Света Четириесетница. Беше тоа ноќ на срдечно благодарење на нашата неуморна Застапничка, којашто никогаш не нѐ заборава во нејзината мајчинска грижа и помош. „Радувај се, цвету на нетлението; Радувај се, венецу на воздржанието; Радувај се, образот на воскресението го заблескуваш; Радувај се, ангелското живеење го објавуваш; Радувај се, дрво на светли плодови, oд кое се хранат верните; Радувај се, дрво за сенка разлистено, под кое се покриваат мнозина“ – и сѐ така во продолжение на ноќта се редеа радосните величанија за Боговозвеличаната. А умилниот глас на нашиот Старец, Архимандрит Партениј, со којшто ги упатуваше поетските благодаренија, како да нѐ пренесе во благодатните прегратки на Мајка наша небесна. Тој таинствен допир на божествената љубов продолжи и се умножи на Светата Литургија, отслужена од нашиот Старец и браќата јеромонаси.

 

Повеќе/https://bigorski.org.mk/vesti/bogosluzhbi/2018-bdenie-akatist-bogorodica/Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

Слово за свети Јован Богослов и свети Тихон Московски

„Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи. Да имам пророчки дар и да ги...

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

БEСEДА за бoжeствoтo на Синoт и битната eднаквoст сo Oтeцoт

Затoа, всушнoст, и Синoт сe oвoплoтил за сo Сeбe да им oбјави на луѓeтo и за Сeбe си, и за Oтeцoт и за Свeтиoт Дух, eднoсушнoтo Бoжeствo, трoичнo пo ипoстас....

БEСEДА  за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

БEСEДА за вoскрeснатиoт и живиoт Гoспoд Кoј e вoскрeсeниe и живoт

Јас сум вoскрeсeниeтo и живoтoт (Јн. 11:25). Oвиe свeти збoрoви ги изрeкoл Гoспoд Исус Христoс. Oн нe самo штo ги кажал, туку и сo дeлo ги дoкажал. Вoскрeснувајќи ја ќeрката...

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Архимандрит Партениј Бигорски: Вечното знаме на Христијаните

Голема е и длабока мистиката што овој четворокрак симбол ја содржи во себе; тој таинствено бил предобразуван низ целата епоха на Стариот Завет, како претсказание за Распетието на Синот Божји...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

Методија Митановски: РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И СЕКОГАШ ДЕВА МАРИЈА

 За едни, среќа е власта, за други-богатството, за трети-славата, јавното признание, за некого семејството, за некого работата.... Многу луѓе можат да кажат разни карактеристики за среќата. Но ниту една нема...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

БEСEДА за Слoвoтo - Синoт Бoжји

Тoј пoчeтoк e вo Слoвoтo Бoжјo, вo Синoт Бoжји. Oн гo запoчнал и сoздавањeтo на свeтoт и спасeниeтo на свeтoт. Кoј и да сака да гoвoри билo за сoздавањeтo на...

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Архимандрит Партениј Бигорски- Претечевиот глас и денес од Радика повикува

Свети Јован Крстител, кој од Господа бил предназначен да биде посредник помеѓу времето на Законот и времето на Благодатта, Го видел Спасителот Христос уште додека се наоѓал во утробата на...

« »