логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Akatist.Zoran.jpg

Скопје, 17 мај 2012 год.- храм на св.вмч. Димитриј  

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

На 17 мај 2012 година, на  40-тиот  дена од појавата на феноменот на самоочистувањето на фреските во храмот на св.вмч. Димитриј  во Скопје, протоереј Зоран Стаменковиќ во солужение на протоерите  Бранислав Стојанчов и Игор Калпаковски а во присуство на бројниот верен народ отслужи мало повечерие, потоа канон и акатист на  светиот  великомаченик Димитриј молејќи го неговото застапство пред Бога. Поизвршувањето на чинот на петолебието, отец Зоран во својата кратка беседа, а се со цел да ни укаже на неопходноста од духовната будност и внимание, произнесе кратка беседа од Откровението според Јоваана:„И видов ново небо и нова земја, зашто поранешната земја помина и морето го немаше веќе.Тогаш јас, Јован го видов светиот град Ерусалимнов како слегува од Бога, од небото, стокмен како невеста променета за својот маж, и чув висок глас од небото како кборува:„Ете ја скинијата на Бога меѓу луѓето и Он че зивее со нив, и тие ќе бидат Негов народ, а сам Бог ќе биде со нив-нивен Бог.

И ќе ја избрише Бог секоја солза од очите нивни, и смрт нема да има повеќе, ни плач, ни писок, ниту болка нема да има веќе бидеиќи поранешнотот помина. И седнатиот на престолот рече: Напиши зашто овие зборови се вистинити и верни.

А потоа им рече: Се сврши! Јас сум Алфа и  Омега, почеток  и крајот. На жедниот ќе му дадам јас од изворот на жива вода-дарум.Кој победува ќе наследи се и ќе му бидам Бог, и тој ќе ми биде син.(откр.21,1-7)

По молитвите на Твојот светител великомаченик Димитриј, Христе Боже наш, избави не и нас од неволјите што не притискаат, и помилуј не како единствен Човекољубец.

Akatist.Zoran.jpg Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran5.jpg
Акатист на  Светиот великомаченик, мироточив (извадок)
Димитриј Солунски

    

Кондак 1
       Чудесен Војводо на градот Солун, голем угодник Христов и славен, подвижник, Свети Димитрије, тебе кој на светот му точиш миро на милост, ние те почитуваме и ти пишуваме пофалба, а ти имајќи слобода пред Господа, од секоја беда избави н#,  верно да ти воскликнуваме:

Радувај се, свети Димитрие, славен великомачениче и чудотворче!

Икос 1
   Творецот на Ангелите и Господ на Силите те прослави тебе, достоен за восхитување, како Ангел во тело, цврст и непобедлив во мачењето и силен заштитник на верните, затоа прибе- гнуваме кон Твоето застапништво принесувајќи Ти ги овие радосни песни:
        Радувај се, ѕвездо која блескаш над цврстата Црква!
        Радувај се, светилник, кој со чудеса го осветлуваш светот!
        Радувај се, непоколеблив столб на верата!
        Радувај се, нескршлив штит на православните!
        Радувај се, сјаен украс на Тесалија!
        Радувај се, преславна пофалбо на Солун!
        Радувај се, сограѓанин на Апостолите!
        Радувај се, заедно со мачениците си во небесните живеалишта!
        Радувај се ти, кој ги примаш молењата на оние кои те повикуваат!
        Радувај се, за сите нас на Бога се молиш!
Радувај се, свети Димитрије, славен великомачениче и чудотворче!

Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran.jpg

    Akatist.Zoran5.jpg 

Akatist.Zoran5.jpg 

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

 Akatist.Zoran.jpg

  Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran5.jpg

Преминпортал

Лето Господово 2012

 

 

 

 

 

Каде да најдам акатист за здравје на нечија душа?

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Секое прашање си има и свое место, и свое време, и свој субјект за одговор. Или, не секое прашање се одговара кога било, каде било и кому било.Некои прашања прво...

« »