логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 ТРОПАРИ НА СВЕТИТЕЛИТЕ И ПРАЗНИЦИТЕ

Тропар на светиот
Божји пророк Јона
22 септември / 5 октомври

Јона пророкот Божји денес го прославуваме о, верни,
преку него ја видовме милоста Негова,
Оној Kој човекот го создаде, Тој & го љуби.
Kако дете Јона Бог го воскресна,
како возрасен во познание беше приведен,
о, Христе на Твоето триденевно во земја престојување.
Пророче ти кој стана труба која на покајание повикува,
моли се своите гревови да ги препознаеме,
и со пост и молитва кон Христа да припаднеме.

 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче

  Тропар на светиот
Христов маченик
Фока градинар Синопски
22 септември / 5 октомври

Плодови на ревноста твоја принесе пред Господа,
а Он плодови на љубов во тебе умножи,
духовни бисери кои на дар доби,
на дар ги раздаде: радост, мир, трпение,
добрина, милосрдие, кротост, воздржување,
о, Фоко Божји угодниче.
Моли се за нас морепловецу и твоите молитви
нека нѐ водат, со Бога помирени во Царството Небесно.


 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светиот
Христов свештеномаченик
Фока чудотворец
епископ Синопски
22 септември / 5 октомври

Го подготви срцето твое, Фоко
свештеномачениче за Господа, и ниедна стихија земна
не ја допре верата која ти на Него ја положи,
ниедно мудрување човечко ревноста не ја намали,
венеценосецу на кого Небото видливо рака положи.
Радувај се и за нас моли се благодатен Божји угодниче. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче
Тропар на преподобниот
Христов презвитер
Јона Палестински
22 септември / 5 октомври

Светило запалено пред Господа,
дрво плодородно кое плодови дава навреме,
крошно од чии молитви и солзни капки
денес се напојуваме, Јоно Божји угодниче,
испрати утробата твоја при Христа рожба
достојнославна и не се посрами љубовта
која нозе Господови целива, туку и денес
за нас моли се, пред Спасителот во вечноста.

 
*татко на преподобните Теодор и Теофан нацртани


Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на преподобниот отец
Козма Зографски
22 септември / 5 октомври

Блажен си ти Козмо свети испосниче,
кој за водител ја имаше Пресвета Богомајка,
а за учител Христос Спасителот.
Радувај се и за нас моли се преподобен оче,
кој срце за Бога отвори, а солзи за наше
спасение приклони, да бидеме
помилувани просејќи ги пред Господа
твоите свети молитви.


 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча Слепче


Тропар на светиот
поранешен цариник Петар
22 септември / 5 октомври

Благословен е милосрдниот Бог о, Петре
свети покајниче, милоста Негова е
 од век до век за оние кои на Него се надеваат,
полагајќи ја душата нивна заради Царството Небесно.
Радувај се светителу, радувај се милосрден
Христов робу и за нас моли се,
трпението и смирението твое,
да бидат залог за нашето спасение. 
Извор МПЦ – ОА
Манастир свети Јован Претеча СлепчеТропар на светиот
епископ Христов
Софрониј Вратчански
22 септември / 5 октомври

Смирението твое Софроние епископе свети,
мноштво дарови донесе во градината на душата твоја,
а ти на Бога благодарејќи срце отвори,
за поука исповедничка, на народ кој
жеден стои пред ликот твој од Христа осветен.
Радувај се и нас спомни нѐ пред Оној, Кој власт има
списоци грешни да искине и во мирот Свој нѐ приведе.

 

Извор МПЦ – ОА
Манастир Св. Јован Претеча Слепче

Православен календар за 05/10/2018  

ТРОПАР

Тропар (грч. τροπάριον, цсл. тропа́рь) е кратка црковна молитвена песна, настаната во доцниот стадиум на химнографијата. Тропарот ја содржи суштината на празникот за кој е напишан и во кој се прославува светителот; во Канонот, тропарот следи после ирмосот. Често се однесува и на аполитикион (грч. απολυτίκιον), или отпустителна химна преку која се опишува главната тема на богослужењето на денот, а со која се завршува Вечерната богослужба.

Богородичен (теотокион) е посебен вид на тропар, кој е посветен на Пресвета Богородица. Помали варијации во Богородичниот водат кон Крстобогородичен (ставротеотокион), посебен вид на тропар посветен на страдањето на Пресвета при распнувањето на Христос на Крстот, и како таков најчесто се користи во среда и петок, денови кога Црквата се сеќава на чесниот Крст Господов.

Понекогаш тропарот се користи како рефрен помеѓу читање на стихирите.од Псалмите, иако примарната функција во тој случај ја имаат стихирите.

Тропарник се нарекува една засебна целина во книга со тропари и кондаци, за секој ден на Црковната литургиска година.

ПреминПортал

2019 лето Господово

 Од Верскиот календар:

vozdvizenie.jpg

Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа. Во неговото житие се вели дека тој бил синот на онаа вдовица во Сарепта Сидонска на којашто пророкот Илија ѝ го воскресна синот од мртвите. Со своето тридневно пребивање во утробата на китот Св. Јона е предобраз на тридневното пребивање на Христос во гробот, а со неговото спасение - го изобрази Воскресението на Господ од мртвите. Другото запишано за овој прекрасен пророк треба да се прочита во Книгата на пророкот Јона (Стариот Завет).

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1025
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 991
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

« »