логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Никој не може да биде со Бога, ако не се смирува, ако не се презира самиот, ако не отстапи во нешто, ако не трпи загуби секој ден. Секојдневно понесувајќи загуби, лишување и бесчестност од другите, тоа е нашето опитно смирение, кое не' прави големи пред Бог и благословени во Господ.
Треба да го вкусувам смирението со лажица, повторно и повторно и често да се скрушувам. Само тогаш, кога не примам ништо од ближниот, кога го пазам своето достоинство, сакам да ме уважуваат, да ме сакаат, да ме бараат, да ме разбираат, одобруваат и признаваат, тогаш Бог не е со мене.

Старецот Емилијан Вафидис

 

26ти јануари 2020 лето Господово

Избор од фб профил на

Maja Beleva

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…
Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 395
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…