логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Бидете со Христа

Понекогаш се случува да слушам како родителите велат: „Децата ќе пораснат, тогаш ќе сфатат - има Бог или не. А сега нема што да им раскажуваме". На таквите родители сакам да им одговорам: „Ајде тогаш да не го учиме детето да мие раце пред јадење, да се поздравува со возрасните. Ќе порасне, па самиот ќе сфати. Нека пие, нека пуши, нека не доаѓа дома со денови... Децата сами нека одлучат. Не треба сега. Имаме слобода. Имаме демократија".
Имено, во тоа и се состои главната задача на воспитувањето, дека од рани години треба на децата да им се зборува за Бога - во тоа е залогот за нивното душевно здравје и понатамошен среќен живот. Само преку сфаќање на гревот, покајанието и искупувањето е можно разумно надминување на лошите навики и нездравите склоности.


Посебно ќе им се обратам на мајките: молете се за своите чеда! Господ сигурно ќе ја слушне молитвата на мајката. И макар еднаш на ден повторувајте ги зборовите на

свети Амвросиј:


Господи, Ти Единствен си се, се можеш и сакаш сите да се спасат, и во разумот на Вистината да влезат.

Вразуми ги децата мои (имињата) да ја познаат вистината Твоја и волјата Твоја света и

укрепи ги да одат по заповедите Твои, и мене, грешната, помилуј ме. Амин.

 

 

 

Извор: д-р Дмитриј Авдеев

Јоана Беседина

МИСЛИ ЗА ЖЕНСКАТА ДУША

Есеи за психологијата на животот

 

 Друго:

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1312
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1857
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1237
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…