логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Христијанскиот живот е една борба. Првиот чекор на христијанинот е да научи да се бори. Од мигот кога христијанинот ќе посака да Го следи Христа, почнува една борба, една војна.
Апостолот Павле пишува: „Оти нашата борба не е против крвта и плотта, туку против началствата, против властите, против светските управители на темнината од овој век, против поднебесните духови на злобата“ (Ефес. 6,12). А Господ рече: „Немојте да мислите дека дојдов да донесам мир на земјата; не дојдов да донесам мир, туку меч“ (Мат. 10,34), и „непријатели на човекот ќе бидат неговите домашни“ (Мат. 10,36).


Потребно е христијанинот да научи да се бори, да се бори против неговите непријатели. Непријатели на христијанинот не се луѓето околу него. Непријатели на христијанинот се ѓаволот, светот со неговиот грешен разум. Непријател на христијанинот е самиот тој, со неговите слабости и страсти.
Не сме сфатиле дека единствен непријател и напаѓач е ѓаволот. Господ го нарече „човекоубиец“, бидејќи му завидува и го мрази човекот и ја сака неговата пропаст. Ги ползува слабостите и страстите кои ги имаме и нѐ напаѓа дење и ноќе. Тој е подол и измамник непријател. Се покажува уште и како „ангел на светлината“, успева да се скрие, да се камуфлира од очите на луѓето за да ги победи полесно.
Користи методи и начини за да нѐ измами. Тој е лукав дух и нѐ напаѓа со помисли лукави и измамнички. Ни ветува сладострастија, уживања, забави, одмори, богатство и голема слава. Ова го направи и со нашиот Господ на гората на искушенијата.
Повикани сме да го победиме овој непријател со благодатта и силата Христова. Господ рече: „Еве, ви давам власт да настапувате на змии и скорпии, и на секаква непријателска сила; и ништо нема да ве повреди“ (Лука 10,19).
Втор непријател подеднакво опасен е светот кој нѐ опкружува, се разбира, не луѓето, туку световниот менталитет кој преовладува во светот. Светот сака да го стави својот печат врз нас.
Светот е непријател Божји: „Оти, кој сака да му е пријател на светот, му станува непријател на Бога“ (Јак. 4,4). Христијанинот живее во светот, но не е од светот.
Но непријател на христијанинот е самиот тој. Тој е поопасен и од другите два. Себеси секаде се носиме, дома, на улица, на работа, па дури и во Црквата. Тој е еден неодделив другар на нашиот живот.
Нашето себеси со неговите слабости и страсти, е еден противник на нашиот духовен живот. Повикани сме тоа наше себеси да го отфрлиме и да се ослободиме од него. Господ рече: „Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себе, да го земе својот крст и да оди по Мене“ (Мат. 16,24).
Нашето „себеси“ има длабоки корења и бара добра борба за да се ослободиме од него. Верникот е повикан да се бори против овие три непријатели без помирување и отстапување, користејќи ги сите оружја и средства на благодатта кои му ги дава Бог, за да остане верникот во Неговата волја.

Превод од грчки јазик:
Свештеник Јани Мулев

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1185
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1732
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1146
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…